Příznivci Johna McCaina průzkumy veřejného mínění nepřeceňují

Americká média sice věří víc Obamovi, ale republikán John McCain bojuje o prezidentský úřad jako lev. Dozvíte se to přímo od jeho voličů v reportáži severoamerického zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John McCain na setkání s voliči | Foto: ČTK

Republikánský kandidát na amerického prezidenta John McCain zaostává za demokratem Barackem Obamou v průzkumech veřejného mínění. Musí se bránit i ve státech jako je Virgínie, které nehlasovaly pro demokrata několik desítek let.

Při čtení novinových titulků se může zdát, že je letos republikánský kandidát v hluboké defenzívě. Jak se ale zblízka přesvědčil náš zpravodaj ve Spojených státech Vít Pohanka, zdání klame.

Je dopoledne, pracovní den a stojím v centru Harrisburgu, hlavního města státu Pensylvánie. Asi za hodinu má v nedalekém sále začít předvolební shromáždění Johna McCaina, který je tady jako republikán teoreticky na nepřátelském území. Demokrat Obama vede v podpoře zdejších voličů podle průzkumů o 11 procent. Zdejší obyvatelé, z nichž mnozí pracují v tradičních dělnických profesích, hlasovali pro demokraty i v posledních dvou prezidentských volbách. Ale několik set stoupenců Johna McCaina dává hlasitě a jasně najevo, že nepovažují Pensylvánii za ztracený stát:

"Média a televizní komentátoři podporovali Obamu od prvního dne kampaně," říká Kamille, žena ve středním věku, která se sama označuje za novinářku. Odznaky s McCainem na klopě a leták jeho kampaně v ruce dávají tušit, že její sympatie jsou s republikány.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž V. Pohanky z předvolebního shromáždění Johna McCaina

"Svobodný tisk znamená, že jsou slyšet všechny hlasy, všechny názory, ale na to oni nedbají," dodává Kamille na adresu velkých televizních stanic, které s výjimkou výrazně konzervativní Fox News nadržují podle ní Obamovi.

Přesto prý vyhraje John McCain s výraznou převahou, protože lidé v průzkumech neodpovídají upřímně. V tomto názoru se Kamille shoduje nejen s republikány.

I demokraté si uvědomují, že se velká část voličtů může chovat jinak, než naznačují průzkumy. V nich sice říkají, že budou volit Obamu, ale nakonec raději vhodí hlas pro staršího bělocha, který víc odpovídá zavedenému stereotypu prezidenta.

Fanynky McCaina si krátí čas skandováním a máváním na kolemjedoucí auta. Trvá to, ale všichni jsou trpěliví a nakonec se dostanou do sálu.

Dvaasedmdesátiletý republikánský kandidát vstupuje na podium spolu s manželkou Cindy křepkým krokem a jeho entrée působí tak trochu jako nástup rockové hvězdy. Energií srší celých bezmála 30 minut, které stráví na podiu řečněním. Diváci slyší sice věci, které se mohli dozvědět mnohokrát z televizního zpravodajství nebo z volebních spotů kandiáta.

V tom si mimochodem obě kampaně nemají co vyčítat. Jak John McCain tak Barack Obama na podobných vystoupeních opakují z největší části dobře připravené a zapamatovatelné věty, obvykle uzpůsobené konkrétnímu místu. Ale na voliče to podle všeho platí a stoupence v sále takřka elektrizuje.

Republikánská aktivistka Janice mluví o nejdojemnějším projevu, jaký kdy od politika slyšela: "Uděláme co bude v našich silách, abychom ho tam dostali," říká aktivista Keith a na mysli má samozřejmě Bílý dům. Vyhrnou si proto rukávy, vyrazí do ulic, aby McCainovi pomohli i v tak prodemoktratickém státu, jako je Pensylvánie.

Celonárodní průzkumy možná dávají demokratu Obamovi podstatně větší naděje na vítězství. Ale jejich výpovědní hodnota je hned z několik důvodů pochybná. Republikán John McCain v každém případě vede kampaň i pár dnů před volbami stále se stejným elánem jako před pár měsíci, když mu průzkumy dávaly větší šanci zasednout v Bílém domě něež Baracku Obamovi.

Jedno se zdá být naprosto zjevné: republikánský kandidát se nedá ani těsně před volbami odepsat.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme