Příznivci Jozefa Tisa se v noci vydali na pochod. Prý šlo o náboženskou pouť

I zdánlivě obyčejná procházka lesem může vyvolat velké spory. Tak jako v noci na dnešek u města Rajec na Slovensku. Na noční pochod se tam vydali příznivci Jozefa Tisa, prezidenta válečného slovenského státu. Svoji akci označili za náboženskou pouť. Naopak slovenská vláda i další instituce pochod kritizovaly. Šlo prý o jasnou propagaci fašistických myšlenek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přiznivci Jozefa Tisa v noci pochodovali lesem. Podle nich šlo o náboženskou pouť. Kritici v tom vidí propagaci fašismu | Foto: Vojtěch Berger

Asi 30členná skupinka stojí na náměstí v Rajci, v jejich čele předčítač s hořící pochodní a slovenskou vlajkou.

Všichni mají v rukou brožurky s ordináriem, ze kterých postupně čtou. Z okolních hospod se vypotáceli přiopilí štamgasti a marně se snaží pochopit, co se to tu děje.

Pozdrav Na stráž se používal za slovenského státu, zejména v rámci polovojenských jednotek Hlinkovy gardy. Dnes v noci zazněl veřejně, poutníci totiž při něm nezvedali ruku, a tak neporušili zákon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o pochodu tisovců na Slovensku natočil zpravodaj ČRo v Bratislavě Vojtěch Berger

Slovenská krajní pravice umí balancovat na tenké hraně toho, co je ještě legální. To připouští i ředitelka Dokumentačního střediska holokaustu v Bratislavě Monika Vrzgulová.

„Pod rouškou křesťanské akce, která obsahuje modlitby a pouť z jednoho místa na druhé, je to celé ve jménu člověka, který byl za svou politickou činnost ve slovenském státě odsouzen jako válečný zločinec. To je fakt,“ říká.

Jozef Tiso byl prezidentem slovenského státu, který byl sice formálně samostatný, de facto ale zcela podřízený nacistickému Německu. Tiso celou dobu ve funkci balancoval mezi rolí prezidenta a rolí katolického kněze.

Po válce byl odsouzen k smrti a popraven. Proto mu účastníci nočního pochodu říkali Tiso-mučedník. Na Slovensku má Tiso dodnes řadu příznivců. Jedna starší paní chodí pravidelně k jeho bratislavskému hrobu.

„Však to byl první slovenský prezident. Já jsem ho jako děvče viděla, když byl v justičním paláci předtím, než ho popravili,“ vzpomíná.

Krajní pravice a její odpůrci na Slovensku vedou tichý souboj narážek ve stylu „My víme, že vy víte, že my víme". Třeba včerejšek, tedy 20. duben, den konání nočního pochodu, je zároveň datem narození Adolfa Hitlera.

Náhoda, nebo provokace? To je podobně zapeklitá otázka, jako říct s jistotou, jestli byl noční pochod u Rajce opravdu jenom náboženskou poutí.


Zvětšit mapu

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme