Příznivci koalice Kykyryký v Chorvatsku slaví volební vítězství

Chorvaté se na prahu vstupu do Evropské unie rozhodli pro politickou změnu. Ve včerejších volbách dali hlas levicově-liberální koalici Kykyryký, která po osmi letech u moci vystřídá konzervativní Chorvatské demokratické společenství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební štáb SDP | Foto: Martin Dorazín

Vstoupili jsme do volebního štábu koalice Kykyryký sociálních demokratů ve Vodicích, kde se už začalo oslavovat, i když výsledky zatím nejsou definitivní. Sociální demokracie ve Vodicích rozbila svůj hlavní volební stan v kadeřnictví Afrodita.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína z chorvatských Vodic v Ranním Radiožurnálu

Na rozdíl od volebních štábů v České republice se v Chorvatsku třeba také recituje. Místní členové koalice Kykyryký a sociální demokracie se sešli kolem bohatě prostřeného stolu, na kterém nechybí tradiční dalmatské cukrovinky, pršut, salám. Samozřejmě je tady také domácí víno, rakija, ořechovka, pivo.

Stále se čeká na chvíli, kdy oznámí alespoň první částečné výsledky parlamentních voleb. Šampaňské je připraveno na stole. Nechtějí ho ještě otevřít, z pověrčivosti. Prý až budou vědět opravdové výsledky. Zatím jsou známé pouze ty výsledky, které dávají dvojnásobný náskok levicově-liberální koalici Kykyryký.

Kromě básníka je přítomen také místní umělec Roko.

„Vláda to bude mít velmi těžké. Do Evropské unie lezeme po kolenou, navíc s nákladem problémů, které se nakupily. Nemůžeme moc dělat, protože banky jsou v cizích rukou. Vláda bude mít problém udržet si popularitu. Náš národ je ale pracovitý, jen je třeba mu otevřít prostor, aby mohl realizovat svůj potenciál,“ řekl Roko.

Ve štábu poražené strany

Mnohem méně veselá nálada vládne přirozeně ve štábu poražené strany Chorvatského demokratického společenství i ve Vodicích.

„Určitě je pro nás těžké přijmout porážku po osmi letech vlády. Špatný výsledek způsobily mediální útoky na naši stranu i chyby některých členů vedení. Za osm let jsme ale udělali hodně dobrého. Naše pochybení se stala hlavním cílem kampaně. Hospodářská krize dolehla i na nás a lidé pak tyto potíže připisovali vládě. Chtěli změnu, a to se stalo,“ řekla starostka Vodic Branka Juričev-Martinčev, která je zároveň stranickou předsedkyní.

Martin Dorazín, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme