Pro Moskvu není záchrana Asada zásadní, tvrdí ruské ministerstvo zahraničí

Setrvání syrského prezidenta Bašára Asada u moci podle ruské diplomacie není a nebylo pro Rusko nutností. Řekla to mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová na rozhlasové stanici Echo Moskvy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Sergej Lavrov obhajoval v OSN postup Ruska v Sýrii

Ministr zahraničí Sergej Lavrov obhajoval v OSN postup Ruska v Sýrii | Zdroj: Reuters

„Záchrana Bašára Asada nikdy nebyla pro Rusko principiální, nikdy jsme neříkali, že musí zůstat nebo odejít,“ uvedla mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovová na stanici Echo Moskvy.

„Říkáme, že další změna režimu v této oblasti se může stát katastrofou nejen lokálního rozměru. Celý region by se mohl stát velkou černou dírou, kráterem, který bude do sebe stahovat nové země, což je výhodné pouze pro jedinou sílu - Islámský stát,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mění Rusko politiku vůči režimu syrského prezidenta Bašára Asada? Hostem ČRo byl Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity.

Marie Zacharovová zdůraznila, že osud prezidenta Bašára Asada je otázkou volby syrského lidu.

Mnohé západní i arabské státy trvají na tom, že poválečná budoucnost Sýrie je možná jedině bez prezidenta Bašára Asada. Rusko je naopak považováno spolu s Íránem za klíčové spojence jeho režimu.

Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity ale upozorňuje, že Moskva nikdy netvrdila, že Asad musí zůstat u moci.

„Rusové vždy tvrdili, že Asad by neměl v žádném případě odcházet pod tlakem zvenku. Vymezovali se vůči modelu navrhovanému některými západními státy, že by nejprve odstoupil a poté by se řešila situace. Podle Moskvy by v Sýrii mělo být nějaké přechodné období a Syřané by si sami měli vybrat politickou budoucnost,“ uvedl.

Rusko začalo bojovat na straně Asada 3. září. Bombarduje pozice radikálů na severu a západě země, kde ale kromě islamistů působí také oddíly Syrské svobodné armády.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme