Pro nadcházející slovenské předsednictví EU bude klíčové referendum o brexitu

Slovensko chce využít svého předsednictví Evropské unie k hledání shody ohledně uprchlické krize. Premiér Robert Fico to řekl v Bruselu po schůzce s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Slováci budou unii předsedat od 1. července.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico (vlevo) v rozhovoru se šéfem Evropské Rady Donaldem Tuskem

Slovenský premiér Robert Fico (vlevo) v rozhovoru se šéfem Evropské Rady Donaldem Tuskem | Zdroj: Reuters

Fico připustil, že jeho vláda odmítá povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. V řadě dalších bodů ale společný evropský postup podporuje.

„Velká většina návrhů, které přicházejí z Komise, jsou pozitivní, akceptovatelné,“ řekl Fico s odkazem třeba na plán na vznik společné evropské pohraniční stráže.

Přehrát

00:00 / 00:00

S výhledem na slovenské předsednictví EU sestavil Robert Fico i současnou slovenskou vládu. Informuje zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska

Premiér také připomněl, že pro Slovensko bude zásadní výsledek nadcházejícího britského referenda o setrvání v unii.

Pokud by Britové odhlasovali vystoupení, charakter slovenského předsednictví by se výrazně změnil.

Předseda Komise Jean-Claude Juncker věří, že Slováci předsednictví zvládnou. Juncker podle svých slov dostal od Fica ujištění, že se bude chovat velmi proevropsky.

Kvóty nechceme, ale diskusi blokovat nebudeme, říká slovenský diplomat k předsednictví EU

Číst článek

Slovenský premiér také zopakoval další priority nadcházejícího předsednictví. Jde o snahu podpořit hospodářské posilování EU, rozvoj společného trhu, především digitálního, "udržitelnou migrační a azylovou politiku" a spolupráci s dalšími zeměmi.

Pro Slovensko, které je členem EU 12 let, půjde o jeho první předsednictví, zatímco právě předsedající Nizozemsko je zakládajícím členem a předsedá už podvanácté.

Slovenská státní správa vyslala do Bruselu na velvyslanectví při unii svou elitu. Z hlediska kompetenčního by tak neměl nastat problém. Analytici si však kladou otázku, jak předsednictví zvládne domácí politická scéna.

Jistě by bylo ku prospěchu Slovenska, kdyby se vyhnulo komplikaci, která potkala Česko. A sice pádu vlády uprostřed předsednictví.

Ondřej Houska, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme