Pro Němce byl Karel IV. rozporuplná osobnost. Jeho výročí si připomene i Norimberk

Sedmisté výročí narození Karla čtvrtého si kromě Česka bude připomínat i sousední Bavorsko. Také na jeho dnešní území za Karlových časů sahaly země koruny české. A to skoro až k Norimberku. Tohle historické bavorské město Karel IV. hodně ovlivnil. Má tam ale podobně jako jinde v Německu rozporuplnou pověst. Kromě přívlastku prozíravého vladaře se mu přisuzuje i podíl na masakru norimberských Židů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norimberk

Norimberk | Foto: Fotobanka Pixabay

Karla IV. uvidí v Norimberku každý, kdo v pravé poledne projde po hlavním městském trhu. Pohled vzhůru spolehlivě zvedne zvuk orloje, kde sedm postav, kurfiřtů, vzdává hold císaři Svaté říše římské. Sedící panovník není nikdo jiný než právě Karel IV.

„Karel čtvrtý Norimberk mimořádně upřednostňoval - vydal říšský ústavní zákon, Zlatou bulu, která upravovala pravidla pro volbu římského krále. Podle ní se první zasedání říšského sněmu po každé volbě krále muselo konat právě tady. Město Norimberk bylo jakoby první mezi rovnými. Ve zdejším archivu je pořád uložená jedna z originálních listin Zlaté buly,“ říká historička Martina Bauernfeindová z norimberské radnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Země koruny české sahaly za vlády Karla IV. téměř až k Norimberku. Jak si město připomene jeho výročí narození, zjišťoval Vojtěch Berger

Ta se stará o všechny vzpomínkové akce, které letos město o Karlu IV. chystá. Ukazuje z okna na trh s krásnou kašnou a mariánským kostelem.

„Málokdo si už ale pamatuje, jak to všechno vzniklo. Kdysi tu stávala židovská čtvrť. A radní města Norimberka uzavřeli s Karlem IV. takovou zvláštní dohodu, že se ten prostor může celý vyčistit a upravit nanovo,“ vysvětluje Martina.

„To umožnilo velký protižidovský pogrom, při kterém zemřelo asi 500 lidí. Další Židé město museli opustit. A na místě vypálené židovské čtvrti vzniklo tohle naše krásné historické jádro. Kostel vyrostl na základech tehdy stržené synagogy.“

Rádio Retro potěší zájemce o osobu císaře a českého krále Karla IV.

Číst článek

Právě tahle událost v Karlově životě kazí jeho reputaci v Německu. „Nesplnil tehdy svoji úlohu ochránce židovského obyvatelstva. Nejenom že pogrom strpěl, ale částečně k němu i aktivně přispěl,“ připomíná historička.

O roli Karla IV. při norimberském pogromu se dodnes vedou spory. Bez debaty je naopak velký rozdíl mezi tím, jak jeho postavu vnímají Češi a jak Němci, říká Martina Bauernfeindová:

„Češi ho berou jako ikonu a tvůrce staré Prahy. Tady se na něj naopak trochu zapomíná, i když i na podobě Norimberka nechal svou stopu.“

Norimberk | Foto: Fotobanka Pixabay

Na kraji Norimberka i dnes hraniční kámen ukazuje, kde končily, nebo začínaly České země. A vztah města ke Karlovi čtvrtému má být v jeho jubilejním roce vidět ještě mnohem výrazněji.

„Myslím, že je předsudek myslet si, že historické události jsou hrozně suchopárné. Máme připravený bohatý program pro všechny, od dětí až po odborné publikum. Přímo ve městě bude řada komentovaných prohlídek a na podzim přímo v ulicích budeme přehrávat představení o Zlaté bule, tady před orlojem. Lidé by prostě měli o Karla tady v Norimberku doslova zakopávat,“ dodává historička.

Doprovodné akce chystají i bavorská městečka a obce směrem k české hranici, podél trasy takzvané Zlaté stezky nazývané i Via Carolina, která jako důležitá obchodní tepna spojovala v době Karla IV. Norimberk s Prahou.

Karel IV. | Foto: Michal Jindra

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme