Pro stažení z anektovaných území předepsal Izrael referendum

Pokud se Izrael bude mít na základě mírové dohody se Sýrií stáhnout z Golanských výšin, bude to muset schválit dvoutřetinovou většinou parlament, anebo občané v referendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minová pole nemají na Golanech konce | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Podobně by nutnost referenda přišla v případě, že by se na podle dohody s Palestinci měl Izrael stáhnout z východního Jeruzaléma. Zákon o referendu s dalekosáhlými dopady na mírový proces schválil izraelský parlament.

Zákon se týká jen Golanských výšin a východního Jeruzaléma, tedy území, která Izrael v rozporu s mezinárodním právem anektoval. Naopak Západní břeh Jordánu pouze okupuje, takže tam referendum není potřeba.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Tureček ve Světě o deváté přiblížil nový izraelský zákon, který se týká možnosti vrácení anektovaných území

Pro zákon o plebiscitu bylo 65 poslanců, 33 bylo proti. Vesměs pro něj hlasovali příslušníci pravicových stran. Zástupci levice naopak většinou byli proti, ať už jsou součástí vládní koalice nebo opozice.

Premiér Netanjahu zákon obhajoval slovy, že referendum zabrání nezodpovědným krokům vlády. Odpůrci naopak argumentují, že je to další izraelská překážka na cestě ke smíření s arabskými sousedy.

Zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček ve Světě o deváté připomněl, že dosavadní izraelské zákony vyžadovaly k navrácení území souhlas 61 poslanců. Přičemž knesset má 120 zákonodárců. „Nová legislativa říká, že takový krok by musely schválit dvě třetiny poslanců, to znamená 80 poslanců a pokud by se to nepodařilo, konalo by se všelidové hlasování.“

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme