Pro Ukrajinu je nezbytné vykořenit korupci, řekl Biden v Kyjevě. A slíbil další pomoc

Spojené státy uvolní pro Ukrajinu novou finanční pomoc ve výši 190 milionů dolarů. Při návštěvě v Kyjevě to oznámil viceprezident USA Joe Biden. S představiteli země Biden mluvil také o reformách, které Ukrajinu čekají, a zdůraznil nutnost vymýtit korupci. A návštěva měla i svůj symbolický rozměr – tedy že USA na Ukrajinu ani dva roky po Euromajdanu nezapomínají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Joe Biden a ukrajinský prezident Petro Porošenko při setkání v Kyjevě

Americký viceprezident Joe Biden a ukrajinský prezident Petro Porošenko při setkání v Kyjevě | Zdroj: Reuters

„Pro Ukrajinu je naprosto nezbytné vykořenit rakovinu korupce,“ řekl Biden na společné tiskové konferenci s prezidentem Petrem Porošenkem.

Americký viceprezident při své – již páté – návštěvě ukrajinské metropole ohlásil další americkou pomoc ve výši téměř 190 milionů dolarů (asi 4,75 miliardy korun). Tím podle Bidenových slov přímá americká podpora od změny vlády v Kyjevě dosáhla 760 milionů dolarů (asi 19 miliard korun).

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen o návštěvě viceprezidenta USA na Ukrajině mluvil na ČRo Plus Vít Dostál, ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky

Ukrajinská vláda se snaží ukázat, že prosazuje reformy a bojuje s hluboce zakořeněnou korupcí.

Výměnou za to by měl Kyjev během čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících Mezinárodní měnový fond či Evropskou unii celkem 40 miliard dolarů (bezmála bilion korun).

„Hlavní reformou, se kterou jsme začali a která má dnes už kompletní institucionální strukturu, je boj s korupcí,“ ujistil Porošenko a poukázal na zřízení funkce protikorupčního prokurátora, který je podle něj naprosto nezávislý. Připustil však, že nyní je důležité vykázat „skutečné výsledky“.

Za další kroky na cestě reforem prezident označil ústavní změny, které mají vést k decentralizaci moci a k nezávislosti soudnictví. Následujícím krokem mají být daňové změny a reformy státní správy.

Za úspěšné považuje Porošenko kroky směřující k diverzifikaci a transparentnosti energetiky, restrukturalizaci ukrajinského dluhu a k očistě bankovního systému, díky čemuž se podle něj Ukrajině podařilo vyhnout se státnímu bankrotu, který se před rokem zdál nevyhnutelným.

Biden: Krym zůstává součástí Ukrajiny

Cílem Bidenovy návštěvy je mimo jiné ujistit Ukrajince, že Spojené státy na zemi nezapomněly, i když musí v současné době řešit narůstající problémy v Sýrii a Iráku. Tento rozměr podtrhl i Vít Dostál, ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.

„Myslím, že důležitější zprávou, než je finanční pomoc, je jakási informace o tom, že Američané přes všechno, co se ve světě děje, na Ukrajinu nezapomínají,“ řekl Dostál v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Biden ostatně podle očekávání v Kyjevě odsoudil ruskou anexi Krymu a vyzval k navrácení poloostrova Ukrajině. „Moskva musí ukončit svou okupaci svrchovaného ukrajinského území. Krym zůstává součástí Ukrajiny,“ řekl americký státník.

Střetů mezi ukrajinskými vojáky a proruskými separatisty od září výrazně ubylo, napětí na Ukrajině je však stále vysoké – i vzhledem k tomu, že zatím nebylo vyřešeno, jaký by měl být konečný politický status povstaleckých oblastí na východě země.

Od dubna loňského roku zahynulo v bojích na Ukrajině na 8000 lidí.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme