Pro většinu Němců je 3. říjen jedním z nejdůležitějších dní

Většina Němců si i po dvaceti letech dobře pamatuje, co dělali a kde prožívali 3. říjen 1990. Právě tehdy definitivně vznikl jeden stát, právě tehdy skončilo nucené rozdělení jednoho národa. Heslo devadesátých let „Wir sind ein Volk“, jsme jeden národ, dnes znělo často i v Brémách, kde se letošní oslavy sjednocení konaly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléřka Merkelová na oslavách v Brémách

Kancléřka Merkelová na oslavách v Brémách | Zdroj: ČTK

„Narodila jsem se v Hamburku, ale tam jsem strávila jen šest týdnů,“ vzpomínala německá kancléřka Merkelová na pódiu před brémskou radnicí na svůj osud, tolik podobný stovkám jiných Němců. Do 30 let žila v socialistické NDR.

„3. října jsem byla skutečně šťastná, mohla jsem jet, kam jsem chtěla, za příbuznými, do světa. 3. říjen vnímám jako den velké německé radosti.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy výročí sjednocení Německa v Brémách sleduje zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Kancléřku spolu se mnou poslouchá i paní Hannelore Pömp z Brém:

„Před dvaceti lety jsme také byly tady v Brémách. 9. listopad, kdy padla zeď, to bylo úžasné, ale 3. říjen, den sjednocení, byl také skvělý. A my se z toho moc radujeme.“

Paní Hannelore do někdejší NDR často jezdila i před pádem zdi:

„Měli jsme tam mnoho známých a příbuzných. Pravidelně jsme je navštěvovali, ale teď tam jezdíme častěji. Naposledy v červenci jsme byli v Meklenbursku- Předním Pomořansku, v novém hansovním městě.“

Průzkumy zveřejněné v posledních týdnech mluvily o propasti, která mezi tzv. starými a novými zeměmi přetrvává. Paní Hannelore to tak nevnímá:

„Německo určitě srostlo. To, co lidé během 40 let zažili, se samozřejmě nedá ze dne na den zapomenout. Co vnímám ale jako podstatné, že lidé získali zpět svou vlast, to nemá s politikou nic společného. Jejich minulost zůstala, ale budoucnost už tvoříme společně."

A Brémy si to společné dílo náležitě oslavují. Celé odpoledne se v ulicích města střídá jedna kapela za druhou, zda je ze Saska nebo Bádenska-Württenberska nehraje roli. Němci se umí bavit a umí slavit, ať jsou z východu nebo západu. I když i tady se objeví čas od času nápis jako například „NDR stále žije.“ Ne každý Němec otevírá na počest sjednocení šampaňské.

"Ale i když nepropadají euforii, když se ohlédnou zpět, musí si upřímně přiznat: tohle je skutečně lepší," uzavřel volání po jakékoli ostalgii předseda parlamentu Norbert Lammert.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme