Pro vládu egyptského prezidenta Mursího znamená napětí na Sinaji určitým způsobem krizi

Pro novou egyptskou vládu prezidenta Mursího znamená napětí v severní části Sinajského poloostrova určitým způsobem krizi. Egyptská armáda zasáhla na Sinajském poloostrově poprvé od 70. let. Vojenské vrtulníky vypálily střely na pozice údajných islámských radikálů ve vesnici Túmá. Egyptské úřady uvedly, že armáda tam zabila 20 teroristů a zničila jim tři obrněná vozidla. Ozbrojenci několik hodin předtím zaútočili na město Aríš u egyptsko-izraelských hranic.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci ve vojenské zóně na hranicích s Izraelem Egyptem a Gazou

Vojáci ve vojenské zóně na hranicích s Izraelem Egyptem a Gazou | Zdroj: Reuters

Vojenského pohřbu šestnácti mladých mužů ve věku 19 a 20 let, které v neděli zabili islámští radikálové, se prezident Mursí nezúčastnil, údajně kvůli bezpečnostním důvodům.

„Lidé skandovali hesla proti Mursímu a po ministerském předsedovi Hišámu Kandilovi házeli boty, což je v tomhle světě projevem hrozné urážky,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anna Janků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Egyptě a na Sinajském poloostrově mluvila ve Světě o druhé spolupracovnice ČRo v Egyptě Anna Janků

Mursímu je dáváno za vinu to, že otevřel průchod mezi Gazou a Egyptem. Také propustil palestinské vězně, aniž byl dán nějaký důvod. Spousta Egypťanů nesouhlasila s tím, že byl Mursí vyhlášený prezidentem. Doposud jsou proti němu, demonstrují a jsou na straně armády.

Kromě armády jsou ve vládě i další důležité složky - policie a soudnictví.

„Není jasné, jestli tyto složky budou s prezidentem Mursím naplno spolupracovat. Naopak mohou dělat problémy, aby se ukázalo, že on a jeho vláda nejsou schopni,“ vysvětluje Janků.

Podle ní je Mursího pozice do budoucna dost těžko udržitelná. „Teď by měla být nová ústava a po ní bývají obvykle nové volby jak do parlamentu, tak i prezidentské. Právě proto Muslimské bratrstvo tlačilo na Mursího, aby vydal svůj dekret, že ruší rozsudek nejvyššího ústavního soudu o rozpuštění dolní komory. V současné době má být vynesený rozsudek, i co se týká horní komory, aby nebyly nové volby. Aby se tam tenhle parlament udržel na čtyři roky,“ říká Janků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnostní situaci na Sinaji mluvila v Odpoledním Radiožurnálu delegátka CK Blue Style Kateřina Shawkatová

Podle agentury AP zasahovalo v oblasti egyptské letectvo poprvé od roku 1973, od tehdejší války s Izraelem. Sinajský poloostrov byl od éry prezidenta Mubaraka okupován Izraelem od roku 1967. Do roku 1979 byla oblast, která je tvořená skalnatým pohořím a obývána beduíny, zanedbávána.

„Tam jsou hlavně ekonomické problémy. A cokoli pomůže beduínům k živobytí, tak to berou. Jestli budou pašovat zbraně do Gazy nebo do Izraele nebo jen budou spolupracovat. Potřebují pracovat a žít. Sinaj je rájem pro teroristy. Několikrát se stalo, že beduíni upozornili bývalý režim, že tam jsou výcviková centra a tábory, ale nic se nepodnikalo,“ říká Janků.

Na Sinaji je takzvaná hora Halâl, v délce asi 100 kilometrů, kde mají radikálové svoji islámskou republiku.

„Tam jsou tihle teroristé, kteří jsou vycvičeni v Afghánistánu. Jsou vyzbrojeni daleko lépe a moderněji než egyptská armáda. Egyptští politologové kvalifikovali útok jako vyhlášení menší války. Tady už je požadován razantnější zásah egyptské armády,“ dodává Janků.

Na severu Sinaje roste napětí, egyptská letadla zabila 20 ozbrojenců

Číst článek

Město Aríš, kde došlo k jednomu z útoků, leží asi 500 kilometrů od Taby, kam mimo jiné jezdí na dovolenou i čeští turisté. Na jejich pobyt ale události neměly žádný vliv.

„V žádném případě to nemělo vliv na Tabu ani na žádná jiná letoviska na Sinajském poloostrově,“ říká delegátka CK Blue Style Kateřina Shawkatová.

Dochází pouze ke klasickým policejním nebo vojenským kontrolám. Čeští turisté se podle Shawkatové o bezpečnostní situaci nezajímají, protože se jich netýká. Dál se pohybují bez omezení ve městě a jezdí na fakultativní výlety.

Islámští radikálové v neděli zabili 16 egyptských policistů. Několika radikálům se podařilo proniknout na území Izraele, izraelské síly ale několik z nich zabily.

Lubica Bergmanová, Helena Berková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme