Pro vznik vlády na Slovensku udělám vše, tvrdí Fico. Jeho šance o víkendu stoupla

Povolební vyjednávání na Slovensku dostalo po víkendu nový obrat, komentátoři dokonce hovoří o zlomovém víkendu. Vítězi parlamentních voleb, straně Smer premiéra Roberta Fica, stoupla šance na sestavení vlády. Své odmítavé stanovisko k Ficovi přehodnotily totiž dvě strany pravého středu, slovensko-maďarská strana Most-Híd a strana Síť.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico za Smer

Slovenský premiér Robert Fico za Smer | Zdroj: Reuters

Ještě minulý týden se na Slovensku mluvilo o možnosti vytvoření vlády široké koalice šesti stran pravého středu a odchodu Roberta Fica z úřadu vlády. Po víkendu se ale situace změnila.

Klíčovou roli sehrála Slovenská národní strana, která zvažovala, ke komu se přikloní, a nakonec rozhodla, že o vládě bude jednat pouze se sociální demokracií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šance slovenského premiéra Roberta Fica na sestavení vlády po víkendu stoupla, získal nové partnery. Detaily přiblížil bratislavský zpravodaj Petr Vavrouška

Na základě rozhodnutí SNS pak otočily také dvě pravicové strany, které ještě po volbách jasně tvrdily, že se Smerem o vládě vyjednávat nebudou. V neděli se předsedové Most-Híd Bela Bugár a strany Síť Radoslav Procházka s Robertem Ficem setkali a domluvili se, že mají zájem pokračovat v jednání o vytvoření levicově-pravicové vlády.

„Byli jsme připraveni podpořit vznik stabilní pravicové vlády i za předpokladu, že jsme měli vůči některým koaličním partnerům vážné výhrady, po sněmu Slovenské národní strany a přijetí rozhodnutí je ale jasné, že pravicová vláda nemůže na Slovensku vzniknout,“ vysvětlil názorový obrat Béla Bugár.

Voliči pravicových stran mluví o zradě, o podvodu na voličích. Řada poslanců stran Most-Híd a Síť oznámila, že stranu opustí, že si ponechají poslanecký mandát, ale budou v Národní radě jako nezávislí a nebudou hlasovat pro takto vytvořenou koalici.

„Pokud bude Síť spolupracovat se Smerem-SD, vzdám se svého členství ve straně,“ uvedla mimo jiné i místopředsedkyně Sítě Katarína Macháčková.

Smer-SD, SNS, Most-Híd a Síť by obsadily ve 150členné sněmovně 85 křesel. Klíčová jednání začínají dnes. Čas na sestavení vlády má Robert Fico do pátku. „Udělám všechno pro to, aby vláda na Slovensku vznikla,“ prohlásil slovenský premiér.

Výsledky voleb do Národní rady Slovenské republiky | Foto: ČRo

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme