‚Pro zájmy zemědělců v EU.‘ Český europoslanec se ještě snaží změnit pravidla pro dovoz z Ukrajiny

Český europoslanec Martin Hlaváček (za ANO) se snaží mezi kolegy v Evropském parlamentu získat podporu pro zpřísnění režimu dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Informoval o tom server Politico. „Jednání v rámci trialogu nevedla k uspokojivým výsledkům pro zemědělce v EU,“ vysvětloval Hlaváček. Europarlament má v úterý hlasovat o prodloužení pozastavení cel a kvót na zemědělský dovoz z Ukrajiny.

Brusel / Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boj za vlast pomocí amerického strojírenského koncernu

Český europoslanec se ještě snaží změnit pravidla pro dovoz z Ukrajiny | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Server Politico napsal, že pokud Hlaváček získá dostatečnou podporu, může celý proces zkomplikovat, až zastavit. Současná pravidla vyprší 5. června, krátce před volbami do Evropského parlamentu. Ve volbách se Hlaváček snaží o znovuzvolení, opět na kandidátce hnutí ANO, kde figuruje na čtvrtém místě.

Farmářský ‚bugr‘ do voleb asi neustane. EU má řešit, zda chaos nerozdmýchávají vnější síly

Číst článek

„Pokud by změny prošly, nebude žádná dohoda o liberalizaci obchodu s Ukrajinou do konce mandátu (tohoto europarlamentu) a budou zavedeny opět předválečné tarify,“ napsala serveru Politico švédská europoslankyně Karin Karlsbrová z frakce Renew Europe, jejíž součástí je i hnutí ANO.

Europarlament a Rada EU dosáhly počátkem tohoto měsíce předběžné dohody o pozastavení dovozních cel a kvót na dovoz ukrajinských zemědělských produktů o další rok, do 5. června 2025. Toto opatření zavedla EU v roce 2022 po ruské invazi na Ukrajinu, aby podpořila ukrajinské zemědělce. Posléze ale tuto výjimku někteří kritizovali s tím, že poškozuje unijní zemědělce.

Začátkem tohoto měsíce se vyjednavači členských zemí EU a Evropského parlamentu dohodli, že dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU bude pokračovat bez cel a kvót, ale zavedou se určitá omezení, která mají pomoci unijním zemědělcům. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, EU na ně znovu zavede cla.

„Jednání v rámci trialogu nevedla k uspokojivým výsledkům pro zemědělce v EU,“ vysvětloval Hlaváček v e-mailu. „Proto stále věřím, že naše pozměňovací návrhy by mohly výrazně přispět ke zlepšení podmínek zemědělců a nejlépe odstranit nedostatky původního návrhu Komise,“ dodal.

Server Politico napsal, že Hlaváček se snaží získat co nejvíce europoslanců pro svůj návrh, který je podle něj „příznivý pro Ukrajinu“ a zároveň pomůže unijním zemědělcům. Proti se ale už vyslovilo i několik europoslanců z liberální frakce Renew, jejímž je Hlaváček členem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme