Problém s rozšiřováním sójových plantáží v Brazílii je spíše politickou otázkou

Amazonský prales, který dnes představuje více než polovinu zbývajících tropických deštných lesů na světě, se neustále zmenšuje. Poslední údaje o jeho odlesňování jsou natolik alarmující, že šokovaly i brazilskou vládu. Počet vykácených stromů v březnu a dubnu stoupl totiž oproti loňsku pětinásobně. Ukázaly to satelitní snímky brazilských vědců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spadlý dub u Malé Amazonie | Foto: ZOO Ostrava

Mnozí odborníci se shodují na tom, že pro prales v Amazonii jsou morem hlavně lány sojových polí. S tím souhlasí i politolog z VŠE Jan Němec.

„Podle všeho tomu tak skutečně je. Odlesňování pralesa je způsobeno právě záborem půdy pro zemědělskou produkci. Jde o pěstování sóji a chov skotu a dobytka,“ uvedl Němec.

Brazilská vláda je dnes z alarmujících výsledků o odlesňování pralesa šokovaná. Předloni přitom slíbila, že do roku 2018 sníží tempo odlesňování Amazonie o 70 procent. Otázkou je, proč i přes sliby počet vykácených stromů stoupl, a to dokonce pětinásobně. Podle Němce se ale jedná o nárůst jen v některých lokalitách.

„K dramatickému nárůstu došlo zejména v oblasti Mato Gross. Tím byla i samotná vláda překvapená. V ostatních částech naopak bylo vykácení menší. Procentuelně ale dochází k meziročnímu nárůstu. Nicméně některé sliby vláda naplňuje,“ dodal.

Ekonomika vs. ekologie

Němec navíc míní, že problém s rozšiřováním sójových plantáží je především politická otázka.

„V současné vládní straně například existuje několik křídel, které se snaží různými způsoby popohánět ekonomický růst. Jiná křídla zase vycházejí z ekologických tradic, protože vládní strana má kořeny v ekologickém hnutí,“

Brazilská ministryně životního prostředí Izabella Teixeirová chce řešit situaci vytvořením zvláštní krizové skupiny, která se bude odlesňováním deštných pralesů zabývat. Nechala se slyšet, že chce snížit kácení do července.

Tomáš Pavlíček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme