Problematika čínsko-japonských vztahů v zahraničním tisku

Zhoršení čínsko-japonských vztahů, neznámý smrtící virus z Angoly, kontroverzní kandidáti na posty v mezinárodních institucích z hlavy George Bushe či počátek volební kampaně ve Velké Británii - to jsou hlavní témata, o nichž se dnes čtenáři mohou podrobněji dozvědět ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Deník International Herald Tribune se dnes podíval blíže na problém čínsko-japonských vztahů. O víkendu v Číně protestovaly tisíce obyvatel a to kvůli vydání nové učebnice japonského dějepisu, která podle kritiků opomíjí zločiny spáchané za druhé světové války japonskými vojáky.

List International Herald Tribune ale vidí skutečný problém někde jinde. Hlavním důvodem čínských demonstrací nebylo rozhořčení nad japonskou učebnicí, nýbrž obavy před rostoucím vlivem Japonska v OSN. Japonsko totiž usiluje o stálé členství v Radě bezpečnosti, vysvětluje deník, a to se Číně nelíbí.

Sama je totiž jediným stálým členem Rady bezpečnosti v rámci asijského regionu, a tuto pozici si chce stůj co stůj udržet. V září by měla OSN projednat návrhy na nové uspořádání Rady bezpečnosti, které by lépe odpovídalo dnešnímu rozvržení sil ve světě. A Čína se teď všemožně brání tomu, aby na asijské pole vpustila dalšího vysokého hráče, konstatuje International Herald Tribune.

Jak nás informoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev, dnešní vydání celoarabského deníku Al Haját si klade otázky ohledně izraelsko-palestinského konfliktu, na který se zároveň snaží najít i odpovědi. Je otázka Palestiny stále náš hlavní problém, jak pořád veřejně prohlašujeme, nebo se z ní stal pro nás jen souhrn jednotlivých problémů? Nesoustředíme se spíše na naše vnitřní záležitosti v jednotlivých arabských zemích? Není naše neschopnost něco důležitého ve věci udělat jen jakýmsi nedostatkem imunity vůči tomu, co se dnes ve světě děje? Ptá se al Haját - tedy Život. Zároveň se pak snaží nalézt i odpovědi. Řešení je v tom, přeměnit současné rozhovory mezi Izraelem a Palestinci na skutečná jednání. K tomu může napomoci ozbrojený odboj. Pokud se bude chovat moudře. Protože jinak se jeho činy promění na pouhý seriál výbuchů, píše deník. Jak se můžeme chovat tak, abychom pouze nepřijímali nepříjemnou realitu a nesnažili se jen uspokojit administrativu amerického prezidenta George Bushe? Na závěr se Al Haját snaží najít odpověď i na tento otazník. Jihoafrický bojovník za lidská práva Nelson Mandela dokázal to, co se zdálo nemožné. Možná nezbývá než hledat našeho arabského a islámského Mandelu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Al Haját o palestinsko-izraelském konfliktu

Nejen občanské války, AIDS a nedostatek jídla trápí obyvatele afrického kontinentu. Z Angoly se začal šířit neznámý virus, který způsobuje smrtelnou krvácivou horečku. Jak píše list All Africa, virus Marburg zabil už přes 200 lidí a počet obětí rychle roste, protože na něj zatím není protilék.

Angola byla dlouhá léta zmítaná občanskou válkou a teď je velmi chudá. To se odráží i na šíření nemoci. Za hlavní zdroje nákazy označila Světová zdravotnická organizace nemocnice. Umírající lidé zde nakazí doktory a zdravotnický personál, a ten pak nemoc rozšiřuje dál. V zemi stoupá panika a lidé nevědí, jak se bránit, uvádí All Africa.

Rozšíření epidemie se obávají také země sousedící s Angolou - Jihoafrická republika, Zambie nebo Namibie - a teď na hranicích zpřísňují bezpečnostní opatření. Podle jihoafrického listu Mail and Guardian už Jižní Afrika omezila s Angolou kontakt. Virus Marburg si tak vybral i ekonomické oběti, dodává list. Jihoafrická republika totiž patří k nejdůležitějším obchodním partnerům Angoly, uzavírá Mail and Guardian.

Prezident Bush překvapuje svět kontroverzními kandidáty na posty v mezinárodních institucích, píší dnešní newyorské Timesy. Americký prezident prosadil nejdříve do čela Světové banky jednoho z architektů irácké války Paula Wolfowitze, včera se v Senátu obhajoval další z "Bushových jestřábů", známý kritik OSN a vícestranných dohod John Bolton. Včera se snažil přesvědčit senátory, že bude dobrým velvyslancem při OSN. Jeho hlavními cíly jsou snížení korupce v OSN a reforma této instituce.

Ovšem Boltonovy výroky jasně naznačují, kudy se má reforma podle jeho představ ubírat, pokračuje deník. OSN by se prý měla reformovat pod "rozhodným americkým vedením". Pokud volba Boltona v americkém Senátu projde, bude muset OSN spolknout další hořkou pilulku. Možná opravdu dojde na výrok, který Bolton pronesl před deseti lety, totiž že kdyby zmizelo deset pater newyorského sekretariátu OSN, vůbec nic by se nestalo, dodává deník New York Times.

Na britských ostrovech začala oficiální volební kampaň. Volebním televizním spotům hlavních politických stran se věnuje dnešní Guardian. Konzervativci "prodávají" svého šéfa Michaela Howarda coby sympatického a jemného muže. Jejich televizní spot vyzdvihuje krásu Británie a označuje ji za "nejlepší zemi na světě". Spot má zdůraznit, že konzervativní strana je otevřena všem. Podle kritiků ale spot vyznívá spíše xenofobně, uvádí list.

Labouristům vyrobil volební spot slavný oscarový režisér Anthony Minghella, tvůrce filmu Anglický pacient. Také toto dílko ale vyznívá spíš negativně. Přestože má zobrazovat diskutujícího premiéra Tonyho Blaira a Gordona Browna, chvílemi to vypadá, že se oba muži spíš hádají, konstatuje britský Guardian.

Jiří Hošek, Jaromír Janev, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme