Problematika zrušení víz míří do Sněmovny reprezentantů

Americký Senát schválil návrh zákona, který by Česku a dalším evropským zemím mohl přinést zrušení víz pro cesty do Spojených států. Senát v něm navrhuje i posílení kontroly při vstupu ale také při odletu nebo odjezdu z Ameriky i pro země s bezvízovým stykem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasová kontrola na americkém letišti

Pasová kontrola na americkém letišti | Foto: Alexandr Pícha

Česká diplomacie hned po schválení návrhu zákona zaměřila své úsilí na Sněmovnu reprezentantů. Velvyslanec Petr Kolář, který ve Washingtonu zastřešuje snahu evropských zemí o bezvízový styk, tam byl vlastně hned už ve chvíli, kdy Senát teprve celý balík zákonů schvaloval. V pozitivním slova smyslu začal lobovat mezi americkými zákonodárci pro to, aby také Sněmovna přijala podobné rozhodnutí o bezvízovém režimu.

Schvalování zákona totiž nebude jednoduché. Senátní a sněmovní verze zákona se hodně liší v otázce bezpečnostních opatření, ale předpokládá se také ostrá diskuse o nákladech na bezpečnostní opatření na hranicích. Jednání o bezvízovém styku americká média příliš nezajímá. Místní agentury, televize a noviny se prakticky věnují právě jen debatě o zabezpečení hranic proti terorismu.

Pokud jde o jiné země usilující o bezvízový styk, tak velmi znepokojená je polská diplomacie. Senát totiž určil jako podmínku to, že aspirující země nesmí mít víc než 10 procent odmítnutých žádostí o víza. Americká ambasáda ve Varšavě ale odmítá Polákům víc než 25 procent víz, a to hlavně kvůli práci na černo. Česká diplomacie nicméně solidárně podpoří snahu všech evropských zemí. To samé očekáváme i my.

A jaké by bylo cestování bez víz?

Spojené státy se chtějí více otevřít zemím, které už je tolik neohrožují nelegálním přistěhovalectvím. Ale zároveň, a to je daleko silnějším motivem těchto zákonů, se chtějí Američané bránit terorismu. Teroristé, kteří zaútočili na New York a Washington přišli zvenčí a několikrát cestovali přes americká letiště. A tomu chtějí američtí zákonodárci zabránit. Proto chtějí propojit databáze o teroristech s počítači a snímacími zařízeními na letištích, aby mohli zachytit podezřelé osoby. To je hlavní a víza jsou v celé téhle debatě v Americe naprosto na okraji tohoto problému.

Nová opatření se mají týkat všech, tedy i cestujících ze zemí, které už mají se Spojenými státy bezvízový styk. To už také začíná vyvolávat kritiku třeba mezi Němci a Nizozemci, kteří to berou naopak jako zhoršení současného bezvízového styku.

Pokud skutečně získáme bezvízový styk, nebudeme už muset chodit na americkou ambasádu v Praze a nebudeme platit za vízum kolem 2 a půl až tří tisíc korun. Budeme ale muset před odletem, a to je novinka, poslat do Spojených států údaje o své osobě. Zatím není jasné, jestli i toto bude spojené s poplatkem. Imigrační úřad samozřejmě může na základě vyhodnocení těchto údajů náš vstup do země odmítnout. Na americkém letišti nás nadále čeká pohovor s imigračním úředníkem s povinností uvést adresu pobytu. To zůstává i pro bezvízový styk.

Kontroly při odjezdu z USA

Nová opatření při odletu nebo odjezdu ze Spojených států chtějí Američané zavést, aby mohli registrovat, kdo v jejich zemi zůstává i po vypršení délky pobytu. To je totiž velký problém. Mnoho lidí, včetně českých občanů, totiž získá turistické vízum, ale pak tady zůstávají i několik let a načerno tu pracují. Takže, každý návštěvník Spojených států by měl při odjezdu nebo odletu projít stejnou kontrolou jak při příletu. Nebude jen muset mluvit s imigračním úředníkem. Pro to, aby se dostal do letadla, ale bude muset přistoupit k automatu, přiložit na minisnímač prsty kvůli otiskům, podívat se do kamery a vložit do přístroje elektronický pas. Přístroj mu vydá nálepku s optickým kódem a až na tu vás pustí do letadla.

Tato zařízení už jsou v provozu zatím na 15 letištích a v přístavech. Do konce roku by mohly být všude, to není pro americké firmy problém. Ale celé to může narazit na finance. Na americká letiště a další přechody je totiž potřeba 45 tisíc těchto nákladných počítačových snímačů. Celkové náklady na zabezpečení by měly jí do několika miliard dolarů. A o to ještě bude v Kongresu velká bitva. A na tom bude záviset také bezvízový režim pro Česko, i kdyby přímo o něm už američtí zákonodárci nejednali.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme