Problémy s čerpáním evropských dotací brzdí výstavbu polských dálnic

Polsko má neustále problémy s výstavbou dálnic a rychlostních silnic. Podle dnešního tisku dokonce hrozí, že přijde o unijní dotace, bez kterých se stavba nové infrastruktury neobejde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba dálnice | Foto: Petr Jansa

Polské dálnice jsou největším projektem za pomoci Evropské unie. Z unijních fondů se má spolufinancovat výstavba 650 kilometrů dálnic a 2200 kilometrů rychlostních silnic.

Stavba dálnic se ale může úplně zastavit, protože vláda zatím většinu žádostí o dotace do Bruselu neposlala, zjistil list Dziennik. Stavební firmy totiž nesplňují požadavky Evropské unie, mimo jiné v oblasti ochrany přírody. Týká se to 55 procent plánovaných dálničních úseků.

Vláda nechce do Bruselu odeslat dokumentaci, kterou jí úředníci obratem vrátí. Tím se ale vystavuje riziku, že Polsko zůstane zemí bez moderní dopravní infrastruktury. Kvalitní komunikace jsou mimo jiné předpokladem pro uspořádání fotbalového mistrovství EURO 2012.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme