Problémy s předčasnými volbami v Bangladéši pokračují, opozice vyzvala k jejich bojkotu

Bangladéš dnes rozhoduje o budoucím složení vlády. Volby ale od začátku provázejí násilnosti. Podle televize Al-Džazíra při nich zemřeli už nejméně čtyři lidé. Neklidná atmosféra v zemi panovala i během volební kampaně, při které zahynulo více než 100 Bangladéšanů. V předvečer hlasování žháři zapálili asi stovku volebních místností. Opozice hlasování bojkotuje a vyhlásila dvoudenní generální stávku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bangladéšští vojáci střežící hlasovací urny | Zdroj: Reuters

Žháři den před volbami zapálili desítky hlasovacích místností. Po celé zemi proto byly rozmístěny tisíce vojáků.

Ti mimo jiné blokují i vstup do domu šéfky opoziční nacionalistické strany Kháledá Zijáové, které označila volby za frašku a vyzvala k jejich bojkotu.

„Lidé se bojí násilností, a proto raději nepůjdou volit. Rozhodně to ovlivní výsledky hlasování," řekla BBC jedna z obyvatel Bangladéše.

Opoziční strany se voleb nechtějí zúčastnit i kvůli nepřítomnosti nezávislých pozorovatelů. Očekává se tak, že opět zvítězí strana současné premiérky Šajch Hásiny Vadžídové. Ta opozici nařkla, že stávkami poškozuje celou zemi i její obyvatele.

Pavlína Nečásková, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme