Proč chce KLDR útočit na tichomořský ráj turistů? Guam je pro Washington zásadní a leží nejblíž

V polovině srpna bude mít severokorejská armáda údajně hotový plán na odpálení raket do moře u amerického tichomořského ostrova Guam. Podle severokorejské státní agentury pak bude už čekat jen na pokyn vůdce Kim Čong-una. Proč si vybrali právě ostrov, jehož vlajka s oceánem, loďkou a palmou připomíná ideální dovolenkovou destinaci?

Hagatna (Guam) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro Washington je Guam klíčový při sledování dění právě okolo Severní Korey, ale i v Jihočínském moři.

Pro Washington je Guam klíčový při sledování dění právě okolo Severní Korey, ale i v Jihočínském moři. | Zdroj: Reuters

Ostrov je Korejskému poloostrovu vůbec nejblíž ze všech amerických území. Dělí je necelých 3500 kilometrů - tak daleko ale ještě žádné severokorejské rakety nikdy nedoletěly.

Na Guamu jsou dvě americké vojenské základny, námořní i letecká, které sehrály důležitou úlohu už za druhé světové války a i dnes jsou pro Washington klíčové při sledování dění právě okolo Severní Koreji, ale i v Jihočínském moři.

Kromě asi 6000 amerických vojáků na Guamu žije i 160 tisíc civilistů a jsou tam i turistická letoviska. Cestovní ruch je hlavním odvětvím tamní ekonomiky.

Severokorejské výhrůžky obyvatelé ostrova vnímají poměrně v klidu, podle agentury AFP lidé na Guamu nepanikařili, nezačali třeba hromadně nakupovat zásoby v obchodech, jak by se dalo čekat, a hrozba ze strany Pchjongjangu se ani nestala hlavním tématem jejich hovorů.

Zástupkyně Guamu v americké Sněmovně reprezentantů Madeleine Bordallová ale televizi CNN řekla, že její voliči jsou znepokojení: „Nemyslím si, že nám Severní Korea dá vědět týden dopředu, takže je to nebezpečné. Hrozba je hrozba. Severokorejská prohlášení zvyšují napětí v regionu. Nedávno jsem ale mluvila s ministrem obrany Mattisem a velitelem tichomořského velení admirálem Harrisem a ujistili mě, že se o guamský lid dobře postarají."

Spoluobčany uklidňoval i guvernér Guamu Eddie Calvo, který upozornil, že ostrov chrání několik protiraketových systémů. | Zdroj: Reuters

Podle národně-bezpečnostního poradce Guamu George Charfaurose je šance, že severokorejská raketa ostrov zasáhne, jen jedna ku milionu. Své spoluobčany uklidňoval i guvernér Eddie Calvo, který upozornil, že Guam chrání hned několik protiraketových systémů, jeden z nich přímo na ostrově.

Sestřelit případnou severokorejskou raketu by mohlo i Japonsko, jak řekl jeho ministr obrany. Přes jeho území by střela musela letět. Podle expertů oslovených agenturou Reuters ale Tokio nemá technické možnosti, jak takovou raketu zničit. Ochotu zasáhnout dala najevo i Jižní Korea.

Poradce prezidenta USA Sebastian Gorka prohlásil, že Spojené státy jsou připravené použít jakákoli odpovídající opatření, aby ochránily svá území.

Přímo Donald Trump už dřív pohrozil zuřivou odvetou a nepřímo i nasazením jaderných zbraní. Jeho slova ale Pchjongjang označil za snůšku nesmyslů. Americký ministr obrany James Mattis pak upozornil, že Severní Korea čelí obrovské přesile. Podle něj by vše mohlo skončit pádem režimu Kim Čong-una.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme