Proč musel odejít propagátor české kultury? Francouzští akademici protestují

Na 162 francouzských akademiků protestuje proti propuštění českého úředníka. Informuje o tom týdeník Respekt. Napsali dopis adresovaný českému velvyslanci ve Francii a několika ministrům. Chtějí vysvětlení, proč z Českého centra v Paříži musel odejít Jean-Gaspard Páleníček.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eiffelova věž

Eiffelova věž | Foto: flickr.com, Creative Commons Attribution 2.0 Generic, gckwolfe

„Nechápeme, co vedlo k náhlému propuštění člověka, jehož kvality a mimořádné schopnosti zorganizovat kulturní a vědecké akce oceňujeme už řadu let (…) a který svým nasazením přispěl k udržení české sekce na francouzských univerzitách,“ píšou podle týdeníku Respekt francouzští akademici.

Osmatřicetiletý Jean-Gaspard Páleníček je hudební skladatel, básník a kurátor. V pařížském Českém centru pracoval 13 let. Od června loňského roku byl pověřen řízením centra.

Generální ředitel center Jan Závěšický z ČSSD ho ale do funkce nejmenoval, v lednu mu navíc předal výpověď pro nadbytečnost. Francouzští historici, vědci a spisovatelé výpověď Páleníčka nechápou. Podle nich dobře organizuje kulturní a vědecké akce, které spojují Čechy a Francouze.

Na dopis jim ministerstvo i šéf center odpovídají jen přes své mluvčí. Výpověď Páleníčka bylo prý manažerským rozhodnutím.

Jean-Gaspard Páleníček | Foto: České centrum Paříž

„Generální ředitel nemá povinnost jmenovat toho, koho doporučila výběrová komise,“ řekla Respektu mluvčí Českých center Petra Jungwirthová. „Rozvázání pracovního poměru s panem Páleníčkem bylo prostě manažerským rozhodnutím pana generálního ředitele Závěšického. Víc vám k tomu neřeknu.“

„Podle ministra nebyla Česká centra dlouhodobě řízena koncepčně. Od generálního ředitele očekává zlepšení, a aby mohl tohoto docílit, má právo si vybrat spolupracovníky, s nimiž zajistí požadované změny,“ napsala týdeníku mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Na Páleníčkovo místo se bude vypisovat nové výběrové řízení.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme