Proč přijela policie tak pozdě? Ptají se ti, co přežili masakr Nora

Ode dneška nejméně 8 týdnů stráví ve vazbě strůjce pátečního masakru v Norsku. Polovinu z této lhůty bude Anders Breivik v izolaci. Policie se obává, že by mohl narušovat vyšetřování. Postupu policistů se dnes zastal norský ministr vnitra. Veřejnost si ale začíná klást nepříjemné otázky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo na místě pátečního masakru na norském ostrově Utöya

Pietní místo na místě pátečního masakru na norském ostrově Utöya | Foto: ČTK/AP, Matt Dunham | Zdroj: ČTK

Proč přijela policie tak pozdě? Ptají se ti, kteří přežili masakr na ostrově Utöya. Zatímco místní vytahovali děti z vody ve vlastních lodích a televizní štáb si stihl pronajmout helikoptéru a přenášet záběry střelce do celého světa, policii trvalo minimálně hodinu než na místo dorazila.

Policie se hájí tím, že v metropoli nemá k dispozici vrtulník, i když o něj v minulosti žádala. Na místo se přesouvala auty i po vodě. Dvaatřicetiletý atentátník tak měl více než hodinu, aby postřílel nejméně 68 lidí.

Bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor upozornil na to, že pachatel až ‚ďábelsky chytře zvolil cíle, na které zaútočil.‘ „Celou věc určitě dobře naplánoval. Navíc musel být velmi dobrý střelec,“ řekl Šándor.

Podle některých studentů, kteří volali na nouzovou linku byli jejich hovory ze začátku odmítány, protože nesouvisely s atentátem v hlavním městě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Norsku Yngvar Brenna a bezpečnostní poradce Andor Šándor ve Světě o jedné.

Policie zřejmě všechny dostupné prostředky poslala nejprve právě do centra města. Vrtulníkem v tu chvíli skutečně nedisponovala. „Policie udělala v daném okamžiku a danými prostředky maximum,“ řekl Šándor.

Anders Breivik byl už dříve v hledáčku tajných služeb, kvůli nezvykle velkému nákupu hnojiva, ze kterého později vyrobil bombu. Jenže jeho chování bylo v březnu vyhodnoceno jako neškodné.

Zločin proti lidskosti

Šílený Nor při dvou pátečních útocích v Oslu zabil nejméně 78 lidí. Policie teď prověřuje, zda neměl komplice. Jeho výpovědi se totiž každou chvílí mění. Jednou říká, že útočil sám, podruhé, že spolupracoval s dvěma dalšími extremistickými buňkami.

Trest, který Breivikovi za oba násilné činy hrozí, je podle norského práva maximálně 21 let vězení. I tak se ale už nikdy nemusí dostat na svobodu. Ve zvláštních případech norské právo umožňuje i po vypršení trestu každých pět let rozhodnout o dalším pobytu ve vězení a teoreticky zadržovat zločince doživotně. Je pravděpodobné, že v tomto případě soudci sáhnou k tomuto extrémnímu opatření.

Sama obžaloba se ale může ještě rozšířit. Breivik by mohl být obžalován nejen z teroru, ale také ze zločinu proti lidskosti, za což by mu hrozilo 30 let ve vězení. Zjišťovat se bude také to, zda byl atentátník při svém činu příčetný.

„Obhájce nicméně tvrdí, že jeho klient musí být duševně nemocný, když tvrdí, že je v trvalé válce,“ řekl spolupracovník ČRo v Norsku Yngvar Brenna. Breivik pak podle advokáta prý zažívá realitu jinak, než je běžné. Mimo jiné prý byl přesvědčen, že bude zastřelen cestou od vládních budov, kam umístil výbušniny.

Ondřej Černý, Ondřej Bouda, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme