Proč Severní Korea odsoudila k smrti novináře z Jihu? 'Ohyzdně troufale' psali o kapitalismu v KLDR

Kniha o vládě peněz v Severní Koreji pronikla do jihokorejských médií - k velké nelibosti Pchongjangu. "Podlé" autory článků i šéfy novin proto odsoudil k smrti za velezradu. Poprava má být vykonána "kdykoli a kdekoli", jakmile bude "cíl identifikován", bez práva odsouzených "pisálků" na odvolání, oznámila severokorejská agentura KCNA.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Velezrada a podlá troufalost", které podle KLDR musí potrestat smrt: pozměněný státní znak Korejské lidově demokratické republiky (vlevo) na obálce korejského vydání knihy "Severní Korea důvěrně" (vpravo).

"Velezrada a podlá troufalost", které podle KLDR musí potrestat smrt: pozměněný státní znak Korejské lidově demokratické republiky (vlevo) na obálce korejského vydání knihy "Severní Korea důvěrně" (vpravo). | Foto: Wikimedia Commons, repro North Korea Confidential, Twitter / Koláž iROZHLAS

Terčem hněvu KLDR se staly prominentní jihokorejské deníky Chosun Ilbo a Dong-A Ilbo. Listy se "provinily" tím, že informovaly o nově vydané knize Kapitalistická korejská republika. Nad autory obou článků, stejně jako nad oběma řediteli zmíněných novin, severokorejský ústřední soud vynesl trest smrti.

ROZHOVOR S PŘEBĚHLÍKEM: Severokorejci si z propagandy balí cigarety, říká uprchlý novinář z KLDR

Číst článek

"Noviny mluvící za konzervativce spáchaly ohyzdný zločin vážné urážky důstojnosti KLDR užitím nečestného obsahu 'North Korea Confidential', propagandistické knihy napsané dvěma britskými novináři," napsala ve čtvrtek KCNA s odvoláním na mluvčího soudu.

Čtveřice Jihokorejců (Son Hjo-rim, Kim Čä-ho, Jang Či-ho a Pchang Sang-hun) se proto odsuzuje "k hrdelnímu trestu podle článku 60 trestního zákoníku KLDR. Zločinci nemají žádné právo na odvolání a poprava bude vykonána kdykoli a kdekoli, jakmile budou cíle identifikovány."

Severní Korea důvěrně

O kterou knihu jde? Společné dílo autorského tandemu Daniel Tudor-James Pierson, jihokorejských zpravodajů britského Economistu respektive Reuters, popisuje Severní Koreu 21. století: její příklon k tržní ekonomice a rychlou proměnu kdysi komunistického státu v zemi, kde kromě tvrdé ruky vlády hraje prim honba za penězi.

V anglickém originále se kniha jmenuje North Korea Confidential: Private Markets, Fashion Trends, Prison Camps, Dissenters and Defectors (Severní Korea důvěrně: Soukromé trhy, módní trendy, vězeňské tábory, opozičníci a přeběhlíci) a světlo světa spatřila už před dvěma lety.

„Pisálci obou jihokorejských novin představili knihu jako 'zajímavého průvodce pro ty, kteří se chtějí dozvědět o Severu'. Vrší přitom nesmysly jako 'Sever je zemí, kde mají peníze větší vliv než v kapitalistických zemích', 's mladými lidmi bez mobilních telefonů se v Pchjongjangu zachází jako s ubožáky', 'armáda je neplacená pracovní síla'. Dong-A Ilbo, Chosun Ilbo a další konzervaivní média vedou proti KLDR nonstop pomlouvačnou kampaň. Varovali jsme je, že budou donuceni zaplatit vysokou cenu ..., nicméně vytrvali a nyní dokonce dospěli k urážení a očerňování nedotknutelného jména naši země a jejího státního znaku. Toto je neodpustitelná velezrada. “

Ústřední soud v KLDR k vynesenému trestu smrti

Nicméně v půlce letošního srpna vyšla také v korejštině. A kromě změněného názvu, kdy se z "lidově demokratické" republiky stala republika "kapitalistická", si její obálka pohrává také se severokorejským státním znakem.

Proslulou pěticípou hvězdu, která rozsévá svou rudou záři na bujné klasy kukuřic, nahradil symbol amerického dolaru; mocný vodní proud bankovky a mince; elektrárnu displeje mobilních telefonů a tabletů.

Podlá velezrada a živí mrtví

Severokorejský soud to označil za "velezradu" a "podlou troufalost". Za "ohyzdným znectěním" státních symbolů stojí "skupina podlých konzervativců, živých mrtvol, které se tváří v tvář historii nadechují ke svému poslednímu dechu" a nestačí jim útoky "na náš socialistický systém, nejpokrokovější systém založený na lidových masách, který není k nalezení v žádné jiné části světa".   

Samotná kniha je pak "sbírkou směšných výpovědí chátry včetně přeběhlíků ze Severu" a "zlomyslnou pomlouvačnou kampaní nepřátelských sil, ohromených nezávislým duchem a senzačními schopnostmi (KLDR), která předvádí svou sílu jako ... světová vojenská velmoc." 

Za pozornost stojí, že samotné autory knížky KLDR k smrti neodsoudila - stejně jako další jihokorejské novináře, kteří o vydání korejského překladu také napsali, ovšem na rozdíl od svých kolegů z Chosun Ilbo a Dong-A Ilbo tak učinili na stránkách levicověji laděných periodik jako Kyunghyang Shinmun či Hankook Ilbo. 

PENÍZE V KLDR

Říká se jim dondžu, "vládci peněz", a v KLDR jsou novou elitou, bohatou a sebevědomou. Jmění investují do pohodlí i podnikání. Movité Severokorejky teď mají nový oblíbený model: vydělávají na taxi. Přečtěte si více: Bohaté Severokorejky vládnou penězům i taxíkům. Řidičák nepotřebují, stačí jim sedadlo spolujezdce

Severokorejská vláda rovněž vyzvala jihokorejské úřady, aby neprodleně zahájily vlastní vyšetřování "zločinců, kteří urazili důstojnost KLDR". Pokud tak neučiní, varovala ústy KCNA, budou pokládáni za jejich komplice. 

Soul: Přestaňte vyhrožovat našim lidem

Jižní Korea však už dala jasně najevo, že se žádným ultimátům podřizovat nejedná. Soul "nesmyslné výhrůžky" ze strany Severu rázně odsoudil a naopak sám varoval, aby KLDR "okamžitě přestala vyhrožovat našim lidem". 

"Hrozba vůči normální reportážní činnosti novinářů je vážným ohrožením svobody tisku a aktem vměšovýní do (našich) vnitřních záležitostí," kontroval v prohlášení ministerstva pro sjednocení. "Nepomáhá rozvoji mezikorejských vztahů, které by měly být založeny na respektu vůči opačné straně." 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme