Proč USA usilují o protiraketovou základnu v Evropě

Hlavní komponenty protiraketové obrany Spojených států jsou rozmístěny v Kalifornii a na Aljašce. Za úvahami o vybudování protiraketové základny v Evropě je měnící se bezpečnostní situace ve světě. Analytici ve Spojených státech mluví dokonce o jakési nové studené válce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

raketa Interceptor

raketa Interceptor | Foto: Missile Defence Agency USA

Jaderné nebezpečí hrozí ze Severní Koreje, ale teď i z Íránu, který přistoupil k obohacování uranu. Právě režim prezidenta Ahmadínežáda nedávno úspěšně vyzkoušel raketu, která je už schopná doletět do Evropy. Severní Korea hrozí vývojem mezikontinentálních raket s doletem až do Ameriky.

Nastává i nová vojensko-taktická situace. Čína tento týden sestřelila ze země družici na oběžné dráze. Velice ohrozitelný tedy začíná být i americký družicový monitorovací systém.

Američané už mají dvě základny na svém území, na Aljašce a v Kalifornii. Ty zajistí obranu Severní Ameriky. Výhodné je pochopitelně mít i předsunutou obranu mezi Blízkým východem a Amerikou, tedy v Evropě. Tato základna má ale sloužit hlavně k naší obraně, tedy k obraně celé Evropy.

Zástupce ředitele americké Agentury pro protiraketovou obranu Keith McNamara nedávno potvrdil Českému rozhlasu, že se neuvažuje o Velké Británii, jak se o tom dříve mluvilo. To by totiž bylo z hlediska polohy nevýhodné pro nás a zbytek střední a východní Evropy.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme