Proces na Novém Zélandu opět odročen

Proces se dvěma Čechy obviněnými z krádeže orchidejí odročil novozélandský soud na příští týden. Důvod je stejný jako minulý čtvrtek - advokátka nedostala od soudu šanci prostudovat některé dokumenty. Děkana Lékařské fakulty University Palackého Čestmíra Číhalíka a bývalého pracovníka České inspekce životního prostředí z Brna Jindřicha Šmitáka zadržela novozélandská policie minulý týden na letišti v Auclandu. Po několikahodinovém výslechu je soud na kauci propustil na svobodu. Jsou obviněni z krádeže orchidejí a hrozí jim až tři roky vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

doc. MUDr. Čestmír Číhalík, CSc. | Foto: Univerzita Palackého Olomouc

Konzul Karel Šrol z Generálního konzulátu České republiky v Sydney Radiožurnálu řekl, že právní zástupkyně požádala o odročení soudního jednání, protože potřebuje delší čas na přípravu obhajoby. "Soud její žádosti vyhověl a soudní jednání bylo odročeno o jeden týden, tedy do 5. února 2004. Oba zadržení Češi bydlí v hotelu na Novém Zélandu a podle našich informací pravděpodobně tam budou bydlet ještě další týden až do 5. února."

Od odložení soudu si obvinění Češi slibují lepší výsledek. Jak Radiožurnálu řekl jeden z nich - Čestmír Číhalík, doufají ve zmírnění obvinění. Expertizy už podle něj potvrdily, že v herbáři neměli žádné ohrožené druhy. "Z mých zhruba 200 položek rostlin, které bez problému lze sbírat a bez problému je lze vyvézt, tak tam mám 15 položek orchidejí v suché formě, tedy v herbářových položkách to je nadzemní části orchidejovitých rostlin, na které jsem měl mít povolení a neměl. To je z mého pohledu ono provinění."

Podobně na tom byl podle Číhalíka i jeho kolega Jindřich Šmiták. Před novozélandský soud by měli předstoupit příští čtvrtek. Obžaloba je viní z porušení vyhlášky o CITES, která upravuje obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů. Trestu se pravděpodobně nevyhnou, protože Nový Zéland je na ochranu svých rostlin a živočichů hodně přísný a vývoz jakýchkoli rostlin je trestným činem.

Markéta Kaclová, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme