Proces s duchovním vůdcem indonéských teroristů začal, Báširovi hrozí poprava

Před indonéským soudem stanul duchovní vůdce teroristické organizace Džamáa Islamía napojené na Al-Kaidu. Abú Bakaru Báširovi hrozí dokonce trest smrti. Kontroverzní klerik je obžalován už poněkolikáté, v minulosti byl podezírán i z podílu na krvavém atentátu na Bali, při kterém v roce 2002 zahynulo 202 převážně zahraničních turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abú Bakar Bášir | Foto: AFP

Popravu Bášira by si přálo mnoho indonéských, ale i západních představitelů, protože takový verdikt by z duchovního vůdce, který má v nejlidnatější muslimské zemi světa řadu příznivců, učinila mučedníka, a to nikdo nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s duchovním vůdcem indonéských teroristů sleduje zpravodaj Robert Mikoláš

I po masakru na Bali se ho tehdejší indonéské vedení zdráhalo zatknout, přestože na Jakartu tlačily i Spojené státy a Austrálie.

Jeho stoupenci doprovázeli Bášira i nyní do soudní síně, jasně mu vyjadřovali podporu a provolávali „Bůh je velký". Pokud bude shledán vinným, s největší pravděpodobností dostane dlouholetý trest odnětí svobody či doživotí.

Podle vyšetřovatelů byl Bášir napojen na výcvikové tábory islámských extrémistů v provincii Aceh, obviněn je i z plánování teroristických útoků, za což mu hrozí nejvyšší trest. Měl totiž připravovat atentáty na prezidenta a další čelné politiky.

Dvaasedmdesátiletý Bášir je nechvalně proslulý i svými radikálními názory a výpady proti Západu. Klid ve světě podle něho nastane, až budou všichni muslimové. Založil také islámskou školu, ze které pocházela řada pachatelů atentátů na Bali i v metropoli Jakartě.

OSN ho pak označuje za duchovního vůdce organizace Džamáa Islamía, která stojí za nejkrvavějšími atentáty v Indonésii a je napojená na Al-Káidu Usámy bin Ládina.

Útoky na vyznavače jiné víry se nedaří zastavit

V souvislosti s Indonésií se také mluví o multikulturalismu. Duch tolerantní společnosti oceňoval v Jakartě při listopadové návštěvě i americký prezident Barack Obama.

Většina indonéských muslimů určitě patří k tolerantním a radikální islám odmítá. Pokračující násilnosti a útoky na vyznavače jiné víry se však nedaří zastavit, i když například samotná teroristická organizace Džamáa Islamía byla výrazně eliminována, řada jejích vrcholných členů byla zabita nebo je ve vězení.

Problémem jsou ale právě radikální duchovní a existence islámských škol. Extremisté mají i politické zázemí, konkrétně jde o Frontu na obranu islámu, která nyní hrozí i svržením prezidenta. A třeba v provincii Aceh vládne islámské právo šaría.

Dnes, na svatého Valentýna, tamní studenti proti tomuto svátku protestovali s tím, že nemá nic společného s indonéskou kulturou. O toleranci a respektu tak musí především mluvit duchovní při bohoslužbách a stejně tak odsoudit jakoukoli formu násilí. To ostatně platí nejen pro Indonésii.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme