Proces s neonacistkou Zschäpeovou provázejí obstrukce, obhájci žádají větší síň

Za přísných bezpečnostních opatření pokračuje proces s neonacistkou Beate Zschäpeovou a čtyřmi pomocníky extremistické buňky Národně socialistické podzemí (NSU). I druhý den procesu provázejí stížnosti obhájců obžalované 38leté údajné teroristky. Dnes přišli s požadavkem, aby se proces odehrával ve větší soudní síni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beate Zschäpeová se radí s obhájci během druhého dne procesu | Zdroj: Reuters

Před soudní budovou je rušno, tísní se tam desítky novinářů. Napětí panuje i v soudní síni.

Obhájci Beate Zschäpeové opět vznášejí námitky a využívají každé kličky, aby proces pozdrželi.

Dopoledne přišli s tím, že sál na Nürnberger Strasse je příliš malý, a žádali, aby se soudní proces přesunul do jiné síně. Stávající místnost prý neumožňuje dostatečnou otevřenost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s Beate Zschäpeovou sleduje v Mnichově zpravodajka Klára Stejskalová

Poté zase chtěli odročení procesu o dva dny. Jedna ze zástupkyň veřejnosti už to nevydržela a vykřikla na advokáta Zschäpeové, že není filmovou hvězdou, ale obhájcem vražedkyně.

Podle advokáta zastupujícího jednu ze spolužalobkyň a dceru první oběti neonacistické buňky ale nemá cenu obhájce skandalizovat, na podobné právní kroky prý mají právo.

Stále tak není jasné, kdy dojde na čtení žaloby. „Takový soud potřebuje tolik času, kolik bude zapotřebí,“ říká Mehmet Daimagüler, další z právníků pozůstalých.

Druhý den jednání neprovázejí žádné demonstrace, přesto kolem budovy postávají lidé s plakáty vyzývajícími k boji proti rasismu.

Beate Zschäpeová je spoluzakladatelkou a jedinou žijící členkou NSU. Její komplicové Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt v listopadu 2011 krátce před odhalením spáchali sebevraždu.

Beate Zschäpeová | Foto: Reuters

Dvojice podle obžaloby v letech 2000 až 2007 zavraždila z rasových důvodů osm tureckých přistěhovalců, jednoho řeckého imigranta a mladou policistku. Zschäpeová, kterou obžaloba považuje za spolupachatelku, údajně Mundlosovi a Böhnhardtovi pomáhala.

Rozsudek by mohl padnout na začátku příštího roku, v tuto chvíli je naplánováno dalších 80 jednacích dní. Nelze však vyloučit, že proces potrvá mnohem déle - vypovídat má přes 600 svědků. Zschäpeové hrozí doživotí.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme