Proces s nizozemským politikem Wildersem začne v dubnu

Soud s radikálním nizozemským politikem Geertem Wildersem může začít. Rozhodl o tom trestní senát v Amsterdamu. Odmítl návrh Wildersova advokáta, aby soud proces zastavil. Lídr extremistické Strany pro svobodu čelí obviněním z podněcování rasové nenávisti a urážek muslimů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský politik Geert Wilders | Foto: Pavel Novák

Geert Wilders nechvalně proslul výroky na adresu vyznavačů islámu a jejich posvátné knihy Koránu. Přirovnal ji k Hitlerovu dílu Mein Kampf.

Rozruch vyvolala také jeho filmová koláž Fitna – neboli Rozvrat, kde vyzdvihoval stinné stránky náboženství muslimů a varoval před islamizací Evropy. Wilders se odvolával na svobodu projevu.

Také žalobci ve svém návrhu uznali, že bude lepší politika obvinění zprostit. Trestní senát odmítl námitky obhajoby ohledně příslušnosti soudu se případem zabývat i výhrady k přípravě procesu prokuraturou.

Soud má začít 13. dubna výslechem klíčových svědků. Rozsudek by mohl padnout v létě. Wildersovi může hrozit až rok vězení a pokuta v přepočtu asi 180 tisíc korun.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme