Proces s Pussy Riot začne přesně za týden

Soud s ruskými punkerkami ze skupiny Pussy Riot začne za týden. Na rozdíl od předběžného slyšení se odehraje za účasti veřejnosti a ze soudní síně bude přímý přenos na internetu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězněné členky skupiny Pussy Riot

Vězněné členky skupiny Pussy Riot | Zdroj: Reuters

Trojice mladých žen v únoru v kostele zazpívala píseň "Bohorodičko, vyžeň Putina", a podle obžaloby se tak dopustila nejen výtržnosti, ale i svatokrádeže a útoku na křesťanské hodnoty. Obhajoba naopak mluví o politickém procesu, ve kterém se o vině rozhoduje předem. Punkerky by mohly jít do vězení až na sedm let.

Přímo přede dveřmi soudu i dnes pokračovala živá debata: Zatímco část ruské společnosti žádá co nejtvrdší trest - a může být až sedmiletý - jiní považují obvinění za znepokojující signál, že stát je rozhodnut se svými kritiky tvrdě zatočit.

Umělecký protest, provokace, nactiutrhání či dokonce rouhání. Ruská společnost v pohledu na vystoupení dívčí punkové skupiny Pussy Riot v největším moskevském chrámu rozhodně není jednotná. Píseň „Bohorodičko, vyžeň Putina" odzpívaná před oltářem Chrámu Krista Spasitele mnohé pobouřila:

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoje příznivců i odpůrců soudního jednání sledovala moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Podle Igora Pavlova - pravoslavného aktivisty a radního jednoho z moskevských příměstských okrsků - vystoupení nemůže zůstat bez trestu.

„Dívky se dopustily výtržnictví v Božím chrámu, ale nejen to! Jsou to i vandalky, které chrám poskvrnily poskakováním před ikonostasem, rouhačským zpíváním. Pravoslavná veřejnost je právem rozhořčená," myslí si Igor Pavlov, který nevidí nic špatného na trestání urážky cítění věřících roky vězení.

„A proč ne! Proč bychom jim měli promíjet a odpouštět to, co provedly! Jsem přesvědčen, že mají jít do vězení. Dnes to bylo vykřikování v kostele, kdo ví, co budou dělat zítra - podpalovat autobusy nebo vyhazovat metro do povětří! To se musí včas zarazit!" soudí pravoslavný aktivista.

Znesvěcení versus svoboda projevu

Zatímco jedni ale - i před soudem v Chamovnikách - žádají přísný trest, druzí varují před potlačováním svobody slova a honem na čarodějnice.

Básník Lev Rubinstein patří ke stovce výrazných osobností ruské kultury a inteligence, které se na justici obrátili otevřeným dopisem. V něm žádají okamžité osvobození tří zadržených dívek Naděždy Tolokonnikovové, Marie Aljochinové a Jekatěriny Samucevičové.

Dívky se podle nich punkovou modlitbou nedopustily trestného činu, a pro jejich vazbu tak neexistuje jediný důvod.

Zadržená Naděžda Tolokonnikovová ze skupiny Pussy Riot u soudu | Foto: Reuters

„Dramatická reakce ruských úřadů vypovídá o jediném - dívky se svým vystoupením trefily do černého, ať už to dopředu plánovaly, nebo ne," je přesvědčen básník Rubinstein.

„Já sám nejsem členem církve, akce se mne osobně nijak nedotkla, ale chápu, že pravoslavní věřící to mohou cítit jinak. V každém případě tu ale soudy nejsou od toho, aby řešily otázky hranic morálky a etiky, které vystoupení vyvolalo," myslí si Lev Rubinstein.

Podobného názoru je i 32letý Vladimir Ťjušagin, který také přišel před soud trojici dívek podpořit:

"Ruská justice překračuje v případu Pussy Riot hranice zákona. Dívky mohly dostat administrativní trest, jít do vězení na 15 dnů. Na soudu ale není, aby vynášel verdikty o morálce, Rusko je světský stát! Morální soud je otázkou svědomí každého z nás, ať už je věřící nebo nevěřící," myslí si 32letý redaktor, který varuje, že proces může být náznakem, jak vláda prezidenta Putina napříště bude nakládat i s dalšími svými odpůrci.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme