Proces s Ratkem Mladičem zahájilo v Haagu vystoupení žalobce

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii zahájil hlavní líčení v případu Ratka Mladiče. Žaloba viní bývalého bosenskosrbského generála z genocidy a také zločinů proti lidskosti. Hrozí mu až trest doživotí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ratko Mladič před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii

Ratko Mladič před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii | Zdroj: Reuters

Hlavní líčení začalo vystoupením žalobce Dermota Grooma, který chce soudu vysvětlit okolnosti, za jakých docházelo k trestným činům vražd a vyhánění nesrbského obyvatelstva z území Bosny a Hercegoviny.

Groome citoval z výpovědí svědků a předložil i zápisy z jednání vojenských rad, která dokazují, že Ratko Mladič vydával rozkazy k páchání zločinů.

„Pro všechny tyto činy je společné, že měly vést k jednomu cíli. Trvale vysídlit bosenské muslimy a Chorvaty z území, na která si dělali nárok vůdci bosenských Srbů. Společným jmenovatelem těchto trestných činů je to, že jsou to zločiny Ratka Mladiče,“ prohlásil prokurátor.

Přehrát

00:00 / 00:00

O procesu s Ratkem Mladičem hovořil v Ozvěnách dne zahraniční redaktor Českého rozhlasu Martin Dorazín

Jedním z tragických symbolů občanské války v Bosně a Hercegovině a činem, za kterým stojí právě Ratko Mladič, je masakr v Srebrenici. Příslušníci Vojsk Republiky srbské tam pod jeho velením zavraždili tisíce bosenských muslimů.

Později se prokázalo, že vše bylo systematicky naplánované. Doposud bylo identifikováno přes 6000 obětí. Přesný počet zavražděných se stále jen odhaduje na asi osm tisíc lidí.

Obžalovaný ani jeho obhájce se nechtějí zatím k žalobě vyjadřovat. První svědkové mají vypovídat 29. května. Obhajoba však bude pravděpodobně postupovat podobným způsobem, jaký zvolil někdejší prezident bosenských Srbů Radovan Karadžič.

Památník Srebrenica-Potočari. Generál Ratko Mladič, zodpovědný za tisíce srebrenických obětí, se ukrýval jen 200 kilometrů vzdušnou čarou odsud | Foto: Pavel Polák

Ten zvolil taktiku postupného zpochybňování svědků žaloby tím, že je konfrontuje se svými informacemi, snaží se najít rozpor v jejich výpovědích.

Ratko Mladič, který již před začátkem procesu prohlásil, že vinu nepřiznává, bude odvádět pozornost ke zločinům druhé strany.

„Bude tvrdit, že bránil srbský národ před likvidací a vyhnáním ze strany bosenských muslimů, že existovalo spiknutí proti bosenským Srbům s cílem vyhnat je a islamizovat Bosnu a Hercegovinu. Nelze očekávat, že by přiznal byť i jen část viny,“ domnívá se zahraniční redaktor Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Podobně jako při předchozích procesních jednání loni v červenci musel soudce volat obžalovaného Mladiče k pořádku, protože směrem ke galerii pro veřejnost, kde byli příbuzní bosenských obětí, posunky naznačoval, že je hodlá zabít.

Pro jedny zločinec, pro druhé hrdina

Obyvatelé zemí bývalé Jugoslávie zaujímají k osobnosti Mladiče různorodý postoj. V Srbsku se od něj distancují, přestože byl původně generálem Jugoslávské armády sídlící v Bělehradě a později byl zadržen rovněž na srbském území.

Zdrženlivý postoj se odráží i v srbském tisku, který o probíhajícím procesu téměř neinformuje. Opačná situace je v Bosně a Hercegovině. Zejména lidé, kteří byli Mladičovými činy osobně zasaženi, sledují proces s velkou pozorností, někteří se vydali i osobně do Haagu.

Pro část obyvatel Balkánského poloostrova jsou však vojenští velitelé dodnes národními hrdiny. Chorvaté mají Anteho Gotovinu a Ratko Mladič je velkou částí bosenských Srbů dodnes považován za člověka, který jim zachránil život.

Pavel Novák, Martin Dorazín, Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme