Proces s údajným válečným zločincem Nižňanským se chýlí ke konci

Slovák Ladislav Nižňanský se podle obžaloby podílel na masakrech civilistů na konci druhé světové války. Ani po 14 měsíc nezměnil tak státní zástupce svůj názor a trvá na tom, že bývalý velitel slovenské části protipartyzánského oddílu Edeweiss se dopustil válečných zločinů. Soud s Nižňanským dnes v Mnichově vstoupil do závěrečné fáze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudnictví | Foto: Alena Palečková

Státní zástupce se i ve své závěrečné řeči přidržel původního názoru, že Ladislav Nižňanský dal příkaz k fyzické likvidaci civilistů. Prokurátor Kuchenbuer také odmítl Nižňanského verzi, že ho nacisti donutili vstoupit do protipartyzánské jednotky Edelweiss.

Ta počátkem roku 1945 zmasakrovala 164 civilistů a vypálila obce Ostrý Grúň a Kľak. Nižňanský měl osobně zastřelit 20 vesničanů. O měsíc později stejná jednotka popravila 18 židovských uprchlíků.

Rozsudek se očekává 6. prosince. Nižňanský byl zatčen počátkem minulého roku v Mnichově, kvůli nedostatku důkazů byl v říjnu 2004 propuštěn z vazby.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme