Prodemokratičtí demonstranti se v Hongkongu střetli se zastánci pekingské vlády

Demonstranti požadující demokratickou volbu příštího premiéra vlády Hongkongu se střetli se zastánci pekingské ústřední vlády. Právě kvůli tomu vůdci protestujících hrozí, že nebudou jednat s vládními zástupci. Už týden požadují desetitisíce demonstrantů v centru Hongkongu odvolání reformy volebního systému, kterou chce zavést Peking. Ten o tom odmítá diskutovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodemokratičtí demonstranti se Hongkongu střetli se zastánci pekingské vlády | Zdroj: Reuters

Stovky zastánců ústřední vlády v Pekingu se pokusily vytlačit demonstranty z centra Hongkongu. Bořily jejich stany a strhávaly plakáty požadující demokratickou volbu příštího hongkongského premiéra. Obviňovali je, že ochromují běžný život ve městě.

Jeden ze studentských vůdců Joshua Wong upozornil demonstranty, že tím chce policie získat záminku a ukázat, že se protestující dopouštějí násilí. Podle něj jsou to ale přívrženci pekingské vlády, kdo se snaží vyvolávat střety a bojovat s demonstranty.

Policie upozornila, že nebude žádné projevy násilí v ulicích tolerovat.

Demonstranti odmítli jakékoli jednání s místními úřady, dokud ty nezajistí ochranu klidných a neozbrojených účastníků protestů.

Tisícové davy blokují části Hongkongu už týden. Obléhají také dvě klíčové vládní budovy. Volají po demisi vlády a jejího šéfa Leung Čhun-jinga. Ten odstoupit odmítá.

Prodemokratický demonstrant v doprovodu policie poté, co byl zbit skupinou příznivců pekingské vlády | Foto: Reuters

Hongkong pod čínskou správou | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme