‚Nastaly závažné chyby.‘ Soud zrušil rozsudek nad exproducentem Weinsteinem, ve vězení ale zůstává

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina za sexuální delikty a nařídil zahájení nového procesu. Řízení, po němž obžalovaný v roce 2020 dostal 23 let vězení, podle vyšší instance poznamenaly procesní chyby. Na svobodu se však nyní 72letý Weinstein podle televize CNN nedostane, jelikož byl loni odsouzen také v Los Angeles, a to k 16 rokům vězení za znásilnění.

New York (Aktualizováno: 17:37 25. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harvey Weinstein

Na konci roku 2022 kalifornská porota uznala Weinsteina vinným ze znásilnění a sexuálního napadení herečky v roce 2013, zatímco v několika dalších bodech obžaloby vinu neuznala | Foto: Jeenah Moon | Zdroj: Reuters

Weinsteinův případ se stal symbolem hnutí Me Too, které před několika lety upozornilo na výskyt sexuálního obtěžování a násilí nejen v Hollywoodu. Jedním z impulzů byla na podzim roku 2017 zjištění deníku The New York Times o stížnostech několika žen na vlivného producenta, který byl pak souzen za znásilnění a další skutky. Stejný list čtvrteční vývoj kauzy označuje za ohromující zvrat.

Weinstein dostal v Los Angeles 16 let za znásilnění. Bývalý filmový producent je odsouzen už podruhé

Číst článek

O zrušení rozsudku, který pomohl spustit hnutí Me Too, soud rozhodl poměrem hlasů čtyři ku třem. Rozhodnutí zdůvodnil soud tím, že soudce nechal prokurátory předložit svědectví žen, které tvrdily, že je Weinstein zneužil, přestože se tyto případy přímo netýkaly obvinění vůči němu, napsala agentura Reuters.

Odvolací soud rovněž uvedl, že soudce prohloubil chybu tím, že nechal Weinsteina vyslechnout způsobem, který ho vykreslil ve „vysoce poškozujícím“ světle. „Nápravou těchto závažných chyb bude nový proces,“ uvedl soud.

Podle The New York Times ale není zcela jisté, že na nový proces dojde. Nyní bude na šéfovi manhattanské prokuratury Alvinu Braggovi, zda bude chtít obvinění znovu vznést, píše deník. Státní zastupitelství se k věci ihned nevyjádřilo.

Co se týče Weinsteina, ten zůstane za mřížemi. Aktuálně je ve vězení v severní části New Yorku a podle médií jej čeká přesun do nápravného zařízení v Kalifornii, kde si bude odpykávat svůj druhý trest.

Na konci roku 2022 kalifornská porota uznala Weinsteina vinným ze znásilnění a sexuálního napadení herečky v roce 2013, zatímco v několika dalších bodech obžaloby vinu neuznala. Loni v únoru pak exproducent dostal 16 let vězení s tím, že výkon trestu začne po odpykání toho newyorského.

Po New Yorku i Los Angeles. Exproducenta Weinsteina shledali vinným z dalšího případu znásilnění

Číst článek

Zrušení prvního verdiktu označil Weinsteinův právník Arthur Aidala za obrovské vítězství pro „všechny obžalované ve státě New York“, píše agentura AP. V rozhovoru s The New York Times zase nejvyšší soud ocenil za ochranu „nejzákladnějších principů, které by měl obžalovaný v procesu mít“.

„Soudy běžně připouští důkazy o dalších činech, které nejsou jádrem obvinění, když to pomáhá porotcům pochopit otázky kolem úmyslu, modu operandi nebo chování obžalovaného,“ reagoval právník Douglas Wigdor, který zastupoval osm údajných Weinsteinových obětí. „Porota dostala pokyny ohledně relevance těchto výpovědí a zvrácení verdiktu je tragédie,“ dodal.

AP poznamenala, že jde o druhý zásadní zvrat kolem předních aktérů kauzy Me Too za poslední dva roky. V roce 2022 nejvyšší soud USA odmítl přijmout odvolání proti rozsudku, který zneplatnil odsouzení herce Billa Cosbyho za sexuální napadení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme