Proevropské strany na Ukrajině jednají o vládě, jejich představy se ale liší

Na Ukrajině pokračují jednání o příští vládní koalici. Vytvořit by ji měly proevropské strany - Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka, prezidentský Blok Petra Porošenka, které získaly téměř shodně 22 procent hlasů, a lvovské hnutí Svépomoc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk (vlevo) a prezident Petro Porošenko

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk (vlevo) a prezident Petro Porošenko | Zdroj: Reuters

Lidová fronta současného premiéra Arsenije Jaceňuka se stala těsným vítězem voleb. Po sečtení téměř všech hlasů má zisk 22 procent.

Jen o několik desetin procenta méně získal Blok Petra Porošenka.

Právě tyto dvě strany jsou jistými spojenci a volební matematika jim dává třetího spojence, sdružení Svépomoc, které získalo 11 procent hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podaří se stávajícímu premiérovi Ukrajiny sestavit koalici? Mluvil o tom politický komentátor ČRo Alexandr Tolčinský

Tato trojkoalice by stačila k pohodlné většině v Nejvyšší radě.

Prezidentský blok už předal Lidové frontě a hnutí Svépomoc návrh koaliční smlouvy a čeká na odpověď.

Prezident Porošenko a jeho strana stanovili základní priority budoucí vlády: evropskou integraci, boj s korupcí, decentralizaci země, reformu soudnictví a armády.

Příležitost k reformám

„Je to příležitost konečně začít s reformami. Jsem přesvědčený, že rychle vytvoříme koalici spojenou principy a společnými hodnotami. Hned poté chci parlamentu navrhnout balík zákonů. Ty nám umožní vytvořit systém, kterému bude důvěřovat veřejnost i svět,“ oznámil Porošenko.

Současný a zřejmě i budoucí premiér Arsenij Jaceňuk upřesnil, že jde o balík 36 zákonů, mezi kterými je například návrh daňové reformy, posílení armády a energetické bezpečnosti nebo privatizace státních podniků.

V návrhu koaliční smlouvy se píše také o úsporách v rozpočtu. Budou se škrtat výdaje na ne úplně nezbytné složky státní správy, čeká se velké propouštění úředníků.

Návrh koaliční smlouvy rovněž hovoří o přilákání investorů do plynárenského průmyslu, ovšem při zachování stoprocentní majetkové kontroly státu.

Pavel Novák, Martin Dorazín, ČTK, kap, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme