Profesor přiletěl do Prahy rovnou z vězení

Ázerbajdžánský profesor Sadaj Nazarov, kterému Česká republika udělila status uprchlíka, je zpátky v Praze. Nazarov byl v lednu ve své vlasti zatčen a později obžalován z vlastizrady. Díky úsilí českých úřadů, zejména ministerstva zahraničí, nakonec Nazarov mohl odcestovat do Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sadaj Nazarov | Foto: ČTK

"Během těchto dnů jsem byl venku, jsem velmi šťastný, že hned prvního dne jsem četl v novinách, že česká vláda, ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo vnitra už spolu dělají kroky, které mají udělat. Udělali pro mně víc, než jsem očekával," řekl Nazarov.

Nazarov po svém příletu do Prahy vyjádřil naději, že letošní volby v Ázerbajdžánu by mohly přinést změnu k lepšímu. Podle něho je ale nutné nejprve místní roztříštěnou opozici sjednotit. "Opozice, kterou má Ázerbajdžán, to vůbec není opozice. Ještě, bohužel, neodráží celé opoziční spektrum. Já patřím k té části opozice, která od roku 1994 byla pronásledována. To, co se stalo se mnou, myslím, že v blízké době během dvou tří měsíců ta situace v opozici bude jiná," domnívá se Nazarov.

Jeho návrat z Ázerbajdžánu zajistily české úřady, hlavně ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo vnitra. Jak uvedl ministr vnitra František Bublan, Česká republika osoby, kterým udělila status politického uprchlíka, brání a zároveň se jim snaží vytvořit standardní životní podmínky.

"Mají práva téměř jako občané České republiky. Na ně se vztahuje včetně těch ekonomických záležitostí, to znamená zdravotní pojištění a sociální pojištění a samozřejmě nějaká finanční pomoc, téměř všechno. Pouze nejsou občany, ale po několika letech si mohou o občanství požádat," upřesnil ministr.

Robert Mikoláš, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme