Profesor přiletěl do Prahy rovnou z vězení

Ázerbajdžánský profesor Sadaj Nazarov, kterému Česká republika udělila status uprchlíka, je zpátky v Praze. Nazarov byl v lednu ve své vlasti zatčen a později obžalován z vlastizrady. Díky úsilí českých úřadů, zejména ministerstva zahraničí, nakonec Nazarov mohl odcestovat do Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sadaj Nazarov

Sadaj Nazarov | Zdroj: ČTK

"Během těchto dnů jsem byl venku, jsem velmi šťastný, že hned prvního dne jsem četl v novinách, že česká vláda, ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo vnitra už spolu dělají kroky, které mají udělat. Udělali pro mně víc, než jsem očekával," řekl Nazarov.

Nazarov po svém příletu do Prahy vyjádřil naději, že letošní volby v Ázerbajdžánu by mohly přinést změnu k lepšímu. Podle něho je ale nutné nejprve místní roztříštěnou opozici sjednotit. "Opozice, kterou má Ázerbajdžán, to vůbec není opozice. Ještě, bohužel, neodráží celé opoziční spektrum. Já patřím k té části opozice, která od roku 1994 byla pronásledována. To, co se stalo se mnou, myslím, že v blízké době během dvou tří měsíců ta situace v opozici bude jiná," domnívá se Nazarov.

Jeho návrat z Ázerbajdžánu zajistily české úřady, hlavně ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo vnitra. Jak uvedl ministr vnitra František Bublan, Česká republika osoby, kterým udělila status politického uprchlíka, brání a zároveň se jim snaží vytvořit standardní životní podmínky.

"Mají práva téměř jako občané České republiky. Na ně se vztahuje včetně těch ekonomických záležitostí, to znamená zdravotní pojištění a sociální pojištění a samozřejmě nějaká finanční pomoc, téměř všechno. Pouze nejsou občany, ale po několika letech si mohou o občanství požádat," upřesnil ministr.

Robert Mikoláš, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme