Nekonfliktní ‚sjednotitel‘. Nový slovenský premiér Heger má uklidnit krizi, Matovič mu zůstává za zády

Téměř měsíc trvající krizi uvnitř slovenské vlády vyřeší rošáda - funkce si mezi sebou mění dosavadní premiér Igor Matovič a ministr financí Eduard Heger (oba OĽaNO). Co však mohou lidé od nového předsedy slovenské vlády očekávat? „Je méně konfliktní, má klidnější vystupování a více se snaží hledat dohodu a kompromis. Ale nová funkce ho může změnit,“ řekl serveru iROZHLAS.cz politolog Pavol Baboš z Univerzity Komenského.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý slovenský ministr financí a nový premiér Eduard Heger

Bývalý slovenský ministr financí a nový premiér Eduard Heger | Zdroj: Reuters

Dosud nejvážnější politickou krizi od loňských voleb vyvolal kromě dlouhodobých svárů uvnitř vládní koalice také nestandardní nákup ruských vakcín Sputnik V, o kterém předem téměř nikdo nevěděl, až na premiéra Igora Matoviče. Koaliční partneři, strany Za ľudí a Svoboda a Solidarita (SaS) následně žádali rekonstrukci vlády a kritizovali Matovičovo řízení země.

Čaputová přijala Matovičovu demisi. Sestavením nové slovenské vlády pověřila Hegera

Číst článek

Jako první rezignoval ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OĽaNO), na jehož odchod vládní strany tlačily. Matovič dosluhujícího ministra naopak obhajoval a označil ho za oběť kritiků z řad koalice, čímž rozdmýchal další sérii sporů. V dalších týdnech funkci složili ministr práce a sociálních věcí Milan Krajniak (Sme Rodina), ministr hospodářství Richard Sulík (SaS), který je nejvýraznějším kritikem Matoviče, ministryně spravedlnosti Mária Kulíková (Za ľudí), ministr školství Branislav Gröhling (SaS) a šéf diplomacie Ivan Korčok (za SaS).

Matovič dlouho svůj odchod odmítal, později pro svou rezignaci stanovil podmínky – i po svém odstoupení chtěl zůstat členem vlády a požadoval, aby SaS ztratila v novém kabinetu jeden ministerský post. S přibývajícími demisemi se však stupňoval tlak jak ze strany koaličních partnerů, tak i prezidentky Zuzany Čaputové.

Předseda OĽaNO tak přišel s iniciativou – navrhl, že si vymění pozice s ministrem financí Eduardem Hegerem a nebude trvat na dříve stanovených podmínkách. Plán uvítaly SaS, Za ľudí i hnutí Sme Rodina. V úterý tak Matovič předal v Prezidentském paláci svou demisi a Zuzana Čaputová pověřila sestavením nového kabinetu Eduarda Hegera. Kdo je tedy nový slovenský premiér?

Od vodky do politiky

Heger se narodil 3. května 1976 v Bratislavě, kde později vystudoval Ekonomickou univerzitu. Před vstupem do politiky působil jako manažer v několika menších firmách, později zastupoval v USA společnost Old Nassau Imports, LLC, která za oceán vyváží vodku.

V roce 2016 se objevil na kandidátce strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) do Národní rady, v jejíž barvách se díky zisku 11 procent stal poslancem Národní rady. V následujících volbách již Matovičovo hnutí volby ovládlo a Heger se stal členem nového kabinetu jako ministr financí.

Politický chaos. Neschopnost slovenských politiků se dohodnout může mít fatální dopady, říká Peter Bárdy

Číst článek

To však nebyla jediná funkce, v níž během ročního fungování vlády Igora Matoviče dostal důvěru – po demisi Marka Krajčího od poloviny března toho roku vedl zároveň i resort zdravotnictví, kde během krátké doby musel na pozadí politické krize mimo jiné prezidentce Zuzaně Čaputové vysvětlovat nejasnosti ohledně dodávek vakcín proti covidu-19 či řešit epidemická opatření a problémy s očkováním.

Předražený právník

Jako ministr financí je Heger hodnocen relativně pozitivně. „Po odborné stránce je ministerstvo financí jedno z nejlépe fungujících. Jsou tam lidé, kteří zažili hodně ministrů. I předešlí šéfové se nesnažili do odborné stránky ministerstva zasahovat. Odborníci jsou tam tedy potřební a dospělo to do bodu, kdy ministři nemohou během krátké doby příliš pokazit,“ řekl pro server iROZHLAS.cz politolog z Univerzity Komenského v Bratislavě Pavol Baboš.

Pod kritikou se ale během Hegerova období ocitl návrh nového státního rozpočtu se schodkem téměř 12 miliard eur (318 miliard korun), který Heger nazval „rozpočtem záchrany a zodpovědnosti“, výtky od opozice a ekonomů si vysloužil i projekt e-faktur nebo absence plánu daňové či důchodové reformy.

Pozornost ale přitáhla i kauza předražených právních služeb pro Hegerův resort. Server Aktuality.sk přišel loňské léto s informací, že Hegerův poradce, právník Michal Miškovič, uzavřel se státem smlouvy za částku přesahující 800 tisíc eur, (téměř 21 milionů korun) v rámci nichž měl poskytnout právní služby ministerstvu životního prostředí, Slovenskému pozemkovému fondu i národní loterijní společnosti Tipos, která spadá právě pod ministerstvo financí. Kromě poukázání na střet zájmů později také vyšlo najevo, že Miškovič zatajil obvinění z falšování podpisů, kvůli kterému mu Slovenská advokátní komita pozastavila činnost.

Sociolog Vašečka: Babiš je daleko předvídatelnější než Matovič. Na Slovensku nevíme, co bude zítra

Číst článek

Ministerstvo financí ještě v srpnu ukončilo s Miškovičem spolupráci, opoziční Smer-SD mluvil kvůli kauze i o Hegerově odvolání. „Pokud ministr neodvolá šéfa Tiposu a nedojde ke zrušení smluv, máme právo hovořit o vyslovení nedůvěry ministru Hegerovi,“ uvedl v září předseda Smeru-SD Robert Fico. Heger podotkl, že mu přijde absurdní, aby čelil odvolání – Miškoviče si podle svých slov najal, aby na resortu zastavil předražené zakázky, což se mu také mělo povést. K odvolání Hegera nakonec nedošlo, podle politologa Baboše ho kauza navíc výrazně nepoškodila.

Konzervativec a ‚sjednotitel‘

Od Hegera se především očekává, že na rozdíl od Igora Matoviče bude jako premiér svým jednáním i výroky daleko umírněnější. Heger je považován za konzervativce, po smrti svého otce také začal působit uvnitř křesťanských kruhů a je vedoucím pastýřského týmu Dómu sv. Martina. Od Matoviče se odlišuje i vystupováním na sociálních sítích – nový premiér na rozdíl od předsedy OĽaNO nepoužíval ke komunikaci vlastní účet, ale oficiální profil ministerstva financí. Jeho veřejné vyjadřování je také daleko zdrženlivější, formálně věcnější a používá i odbornější jazyk.

I díky své povaze má podporu dosud nespokojených koaličních partnerů. „Má 17 poslanců z hnutí Sme Rodina a tato podpora mu byla vyslovená,“ uvedl předseda Národní rady Boris Kolár (Sme Rodina) podle novinky.sk. Hegerovo jmenování podpořila i předsedkyně koaličního Za ľudí Veronika Remišová tím, že například Hegera označila za člověka ochotného hledat konsenzus.

Pozitivně vnímá Hegerův vliv na vládní krizi i bratislavský župan Juraj Droba (SaS). „Je to takový klidný sjednotitel,“ řekl Droba, s nímž se Heger zná již dvacet let - společně totiž působili ve firmě vyvážející do USA vodku, jak připomíná server Sme.sk.

Sledujeme souboj dvou eg, říká ke krizi ve slovenské vládní koalici bratislavská zpravodajka Nečásková

Číst článek

S tím, že Heger bude v porovnání s Matovičem klidnějším premiérem, souhlasí i politologové. „Je méně konfliktní, má klidnější vystupování a více se snaží hledat dohodu a kompromis. Ale nová funkce ho může změnit, je to zcela jiná zodpovědnost a bude se muset vypořádat s odlišným tlakem. Matovič je navíc jeho stranický šéf a bude mu sedět za zády,“ popisuje Baboš.

„Vztahy mezi koaličními stranami nebudou konfliktnější než dosud, ale konfliktní budou i nadále vztahy mezi předsedy stran. Změní se jejich vazby, protože Matovič byl v minulosti nadřízeným Sulíka – teď budou rovnocenní. Spory mezi Sulíkem a Hegerem ale neočekávám,“ uvedl pak pro Sme.sk politolog a prezident slovenského Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Jak podotýká Baboš, Heger byl vůči Matovičovi loajální a nevystupoval proti němu ostře, během krize ale ani neměl potřebu ho usilovně bránit. Možný budoucí konflikt mezi nimi tak nejde zcela vyloučit. „Pokud si bude Matovič myslet, že je to v jeho zájmu, podle mě nebude váhat Hegera podrazit. Igor Matovič je rozhodně nevyzpytatelný,“ míní Baboš. Předpokládá ale, že první týdny a měsíce bude uvnitř vlády relativní klid – a to i ze strany Eduarda Hegera.

„Dokud se nezorientuje, nebude se Heger pouštět do konfliktů s Matovičem. Tím, že bude postupně nabírat sebevědomí a zkušenosti, to ale samozřejmě možné je,“ dodal politolog.

Tomáš Zrůst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme