Po volebním neúspěchu odstoupili lídři koalice Progresivní Slovensko a Spolu. Beblavý v politice končí

Lídři stran Progresivní Slovensko a Spolu (PS/Spolu), které v sobotních slovenských volbách kandidovaly v koalici, oznámili, že na své funkce rezignují. Michal Truban a Miroslav Beblavý uvedli, že chtějí z volebního neúspěchu vyvodit osobní zodpovědnost. Druhý jmenovaný navíc oznámil svůj úplný konec v politice. Liberální koalice získala 6,96 % hlasů, přičemž na vstup do parlamentu potřebovala alespoň sedm procent.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je třeba na sebe být náročný, v tuto chvíli musím zaujmout jednoznačné stanovisko. Je potřeba nový start, já už na žádnou funkci kandidovat nebudu,“ řekl v pondělí dopoledne Beblavý na společné tiskové konferenci s Trubanem.

Lídr strany Spolu zároveň nechtěl komentovat otázku, jaká je budoucnost středopravicové a proevropské partaje, kterou od dubna 2018 vedl. „To už není otázka na mě, ale spíše na nového lídra či lídryni,“ řekl.

Beblavý byl poslancem od roku 2010, nejdříve za křesťanskodemokratickou stranu SDKÚ-DS, následně za formaci #SIEŤ, ze které ale v roce 2017 odešel a podílel se na založení Spolu.

Truban se na odchod z politiky nechystá, na sněmu středolevicového a proevropského Progresivního Slovenska se už však o funkci předsedy ucházet nebude.

„Za výsledek ve volbách je zodpovědný lídr, proto v Progresivním Slovensku svoláme sněm, na kterém chci vyvodit politickou zodpovědnost, a proto už se opětovně o post předsedy ucházet nebudu,“ řekl Truban.

Koalice liberálních stran loni v květnu na Slovensku se ziskem 20,11 procent vyhrála volby do Evropského parlamentu, do Národní rady Slovenské republiky se jim však nyní dostat nepodařilo.

Výsledek Matovičova hnutí je ohromující, vypadnutí liberální koalice je ale šokující vývoj, říká expert

Číst článek

Zatímco pro jednotlivé strany platí na Slovensku – stejně jako v Česku – pětiprocentní hranice, dvojkoalice musí překonat sedm procent, což se PS/Spolu nepodařilo o necelých tisíc hlasů. V Česku je pro společnou kandidaturu dvou stran nutno překonat hranici deset procent.

Po víkendových volbách už své funkce na Slovensku nabídli například lídr Kresťanskodemokratického hnutie (KDH) Alojs Hlina, předseda maďarské strany Most-Híd Béla Bugár či místopředseda Smeru a dosavadní premiér Peter Pellegrini.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme