Prohibici neuvolňujte bez našeho souhlasu, žádá EU českou vládu

Česko by mělo před zrušením prohibice přesvědčit Brusel, že jedovatý alkohol už nemůže ohrozit zdraví lidí. Prohlásil to mluvčí Evropské komise Fréderic Vincent. Připustil, že česká vláda má z právního hlediska možnost obnovit prodej lihovin sama. Podle něj ale Praha jasně slíbila, že se na takovém kroku nejdříve dohodne s komisí. A k tomu prý zatím nedošlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohibice, prázdné regály (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Od začátku bylo jasné, že jakékoli nové opatření přijímané českou vládou nejprve posoudí komise. To prohlásily samy české úřady,“ řekl Fréderic Vincent.

Brusel podle něj zatím čeká na všechny informace z Prahy. Komise přivítala, že česká policie údajně našla zdroj otráveného alkoholu. Ani o tomto pokroku ve vyšetřování prý ale Brusel neví nic podrobnějšího, a tak nemůže posoudit, jestli díky tomu zmizela zdravotní rizika spojená s jedovatým alkoholem.

Vláda rozhodne o zmírnění prohibice, která trvá již téměř dva týdny

Číst článek

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) vláda s konzultacemi s Bruselem nemá problém.

„My jsme to neformálním kanálem sami nabídli Evropské komisi, protože všechno toto posuzování je mimo formality komise. Vláda s tím nemá problém, jen to nechce natahovat do nekonečna. Pokud by to chtěla komise tímto způsobem zdržovat, tak to bude asi na rozhodnutí vlády, jak se bude postupovat,“ uvedl Heger.

Jak ale upozorňuje náměstek resortu zemědělství Martin Hlaváček, povinnost k tomu vláda ale nemá. „My nejsme vázáni nějakým souhlasem Bruselu. Nicméně je samozřejmě dobré tato navrhovaná opatření konzultovat, aby se i vláda mohla otázkou zabývat v celém kontextu, tudíž i s vědomím, jak se na tato opatření dívá Brusel.“

Podle ministra zemědělství Petra Bendla z ODS vláda i přes žádost Bruselu dnes omezení prohibice projedná. Opatření, která pro trh s alkoholem přijme, by ale mohla mít odloženou platnost. Je tak možné, že by začala platit třeba až od pondělí.

Ve Státní tiskárně cenin se tisknou nové kolky na alkohol. Výrobci lihovin, kteří o ně požádali, si je mohou vyzvedávat od 26. září od 8 hodin ráno na příslušných celních úřadech | Foto: ČTK

„Vláda dnes ten materiál bude projednávat. Resort zemědělství připravil podklady, aby se tak mohlo stát. Na zváženou je, aby výrobci i prodejci věděli, co mají mít a jak to má vypadat. A k tomu budou potřebovat nějaký čas,“ potvrdil ministr zemědělství.

„Aby to neplatilo vteřinu po tom, co to odsouhlasí vláda, aby tam bylo nějaké rozmezí účinnosti. Bavíme se spíš o řádu den, dva nebo možná přes víkend. Je otázka, jestli účinnost neposunout na pondělí, aby všichni věděli, jak se věci mají a co vláda vlastně odsouhlasila,“ vysvětlil Bendl.

Výrobci lihovin si mohou vyzvedávat nové kolky, čekají na zmírnění prohibice

Číst článek

Šéf hospodářského výboru sněmovny Milan Urban z ČSSD soudí, že rozhodnutí vlády ohledně metylalkoholu musí být důvěryhodné. Požadavek Evropské komise proto chápe.

„Musíme absolutní jistotu, že jak se spustí prodej alkoholu, jak se zruší prohibice, že to nebude znamenat žádnou zdravotní újmu, natož smrt nějakého občana. Myslím, že z tohoto důvodu je požadavek Evropské komise částečně oprávněný,“ míní Urban.

Igor Maňour, Ondřej Houska, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme