Projekt Demagog zacílí na české politiky. Inspirace přišla ze Slovenska

V Česku se spouští webová stránka, která bude kontrolovat, jestli politici v televizi nelžou. Obdobný projekt už dva roky úspěšně funguje na Slovensku. Založili ho studenti, kteří sledují politické diskuse a potom ověřují pravdivost výroků, které v nich padnou. Česká verze webu se bude jmenovat demagog.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas (vlevo) a Bohuslav Sobotka před televizní debatou

Petr Nečas (vlevo) a Bohuslav Sobotka před televizní debatou | Zdroj: ČTK

Tak kdo má pravdu, a kdo lže? Z pokerových tváří politiků se to dá těžko poznat a běžný divák, který sleduje politické debaty v televizi s plnými ústy nedělního oběda, si jen těžko hned poběží ověřovat fakta na internet.

Před dvěma lety si dva studenti ze Slovenska řekli, že to změní a divákům ukážou, kdo z politiků jim tentokrát ‘věšel bulíky na nos‘.

„Štvalo nás, že tady neexistuje nějaká veřejná kontrola výroků politiků v jednotlivých relacích. To znamená, že v televizních relacích politici velmi často používají nepravdivá fakta, a vzhledem k tomu, že působí velmi důvěryhodně, tak jim to diváci věří,“ říká Matej Hruška, který s kamarádem a partou studentů založil server demagog.sk.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slovenském serveru demagog.sk informuje náš zpravodaj na Slovensku Vojtěch Berger

Nejdřív si pozorně prohlédli všechny politické diskuse v televizi pro daný týden a pak ověřovali jednotlivá tvrzení politiků. A hodnotili na stupnici od pravdy přes lež až po neověřitelné výroky.

Výsledky začaly po čase uveřejňovat i slovenské noviny. Autoři projektu doufají, že podobný úspěch bude mít stránka Demagog i v Česku.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme