Chybějící důkazy a dvě vyšetřovací verze. Ruská média oceňují Zemanův projev k Vrběticím

Z nedělního projevu Miloše Zemana ke kauze Vrbětice ruská média vyzdvihují slova českého prezidenta o tom, že neexistují důkazy, že ruští tajní agenti byli v muničním skladu, kde se v roce 2014 odehrály exploze. Tvrzení českých tajných služeb, že ze dvou výbuchů vrbětických skladů jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, stálo přitom minulý týden u zrodu diplomatické roztržky mezi Českem a Ruskem.

Moskva (Aktualizováno: 20:03 25. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru. | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Praha nejprve vyhostila 18 pracovníků ruského velvyslanectví, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby, a poté Moskva vykázala 20 zaměstnanců českého velvyslanectví.

Zeman: Nechápu, že by se na ambasádě měli hemžit agenti. Reakcí Ruska jsem byl dotčený

Číst článek

Podle zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) neexistují důkazy ani svědectví, že by ruští agenti byli ve vrbětickém areálu, řekl mimo jiné Zeman v nedělním televizním projevu.. „Z toho ovšem nevyplývá, že podezření z jejich účasti není vážné,“ poznamenal zároveň ve zhruba desetiminutové řeči. „To, že BIS neprokázala jejich účast, neznamená, že do vrbětického areálu nevnikli.“

„Český prezident uvedl, že neexistují žádná data o agentech z Ruska ve Vrběticích,“ píše ruská tisková agentura Interfax. Dodává, že Zeman zdůraznil, že Bezpečnostní a informační služba nemá důkazy o tom, že ruští agenti oblast Vrbětic navštívili.

Podobně o projevu českého prezidenta referuje agentura TASS, která mimo jiné cituje Zemanova slova, že Bezpečnostní informační služba se o incidentu ve Vrběticích za posledních šest let ve svých výročních zprávách nezmínila. TASS zároveň upozorňuje, že podle prezidenta ale nelze říci, že podezření ze zapojení dvou zahraničních agentů není vážné, a je nutné toto podezření vyšetřit.

Dvě verze

Agentura Ria Novosti zprávu o Zemanově projevu zahajuje upozorněním na jeho slova o dvou verzích příčin explozí ve Vrběticích: neodborné zacházení s municí a činnost agentů zahraničních tajných služeb.

List Kommersant označil Zemanovo vyjádření za senzační prohlášení, protože prezident stále považuje za možné dvojí vysvětlení událostí ve Vrběticích - podle jednoho je vina na ruských agentech, podle druhého šlo o neopatrné zacházení s municí.

Rovněž list Nězavisimaja gazeta ze Zemanova projevu cituje pasáž, že se za příčiny explozí ve Vrběticích považuje manipulace s municí nebo i možné zapojení zahraničních speciálních služeb.

Na stejnou část Zemanova projevu upozornila také stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Uvádí, že Zeman nevylučuje zapojení ruské tajné služby, ale nevylučuje ani druhou verzi o neodborné manipulaci s municí. RFE/RL se zmiňuje i o tom, že by Zeman v případě potvrzení viny Ruska nebyl proti trestu v podobě vyloučení ruské společnosti Rosatom z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Zeman má jako prezident zejména ceremoniální pravomoci, ale často se vyjadřuje ve prospěch Ruska a je považován za nakloněného Moskvě, uvedla RFE/RL.

DOKUMENT: Doufám, že se dovíme pravdu, BIS nemá důkazy, že agenti byli ve Vrběticích, říká Zeman

Číst článek

Agentura DPA napsala, že český prezident varoval před jakoukoli formou hysterie. Zatímco vláda premiéra Andreje Babiše z událostí ve Vrběticích obvinila ruské agenty, Zeman hovořil jen o „podezření“ a vyslovil se pro další policejní vyšetřování, uvedla DPA.

Rovněž agentura Reuters si povšimla toho, že Zeman považuje názor, že výbuchy způsobili ruští agenti, pouze ze jednu ze dvou teorií a že nevylučuje možnost, že šlo jen o nehodu.

Západní média

Také německá televizní a rozhlasová společnost Deutsche Welle (DW), která vysílá do zahraničí, vyzdvihla Zemanovo zpochybnění ruského podílu na výbuších a že český prezident varoval před hysterií a vyzval veřejnost, aby počkala na výsledky policejního vyšetřování.

„Zeman je všeobecně vnímán jako člověk, který má těsné vazby na ruskou vládu a prezident Vladimir Putin jej hostil v Soči v roce 2017,“ připomíná DW. Stanice si také všímá, že čeští opoziční politici Zemana obvinili ze zapojení do dezinformační kampaně a kritizovali ho za zpochybňování práce českých tajných služeb.

Rakouská veřejnoprávní televize ORF uvedla, že Zeman kritizoval Rusko „s neobvyklou ostrostí“ a cituje například větu, v níž český prezident přirovnává dva ruské agenty spojované s explozemi ve Vrběticích k Patovi a Matovi, postavičkám dvou nešiků ze série animovaných pohádek, a ptá se, co dělali na českém území.

ORF také cituje Zemanova slova o tom, že žádná suverénní země nemůže připustit, aby dva agenti jiného státu provedli teroristický útok na jejím území. „Zeman je považován za proruského; k obviněním, která vláda v Praze vznesla vůči Moskvě, se nyní vyjádřil poprvé,“ uvedla ORF na svém webu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme