Projevy úcty a uznání papežovi znějí v reakcích politiků celého světa

Zpráva o úmrtí Jana Pavla II. zasáhla i nejvyšší světové politiky, kteří v prvních reakcích na skon papeže oceňují jeho touhu po míru, svobodě a právu a jeho podíl na svržení komunismu ve východní Evropě. Připomínají také jeho osobnost náboženského vůdce, který chtěl překlenout věroučné rozdíly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II.

papež Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

V tradičně katolických zemích jako je Itálie politici vzpomínají na zesnulého Jana Pavla II. často velmi emotivně. "Italové spolu s vámi pláčou za Svatého otce, papeže, který nám všem byl tak blízkou, kterého jsme milovali," uvedl italský prezident Carlo Ciampi.

V papežově rodném Polsku vyhlásil prezident Aleksander Kwaśniewski státní smutek a nařídil spustit vlajky na půl žerdi. "Karol Wojtyla - Jan Pavel II. - nikdy na svou vlast nezapomněl. Dal světu to, co je v nás a v naší historii nejlepší, ale i od nás vyžadoval, abychom byli lepší a abychom byli hodni jeho vize světa," řekl prezident Kwaśniewski.

"Jsem rád, že jsem měl příležitost poznat člověka, jehož vědění, moudrost a dobrota byly excelentní. Vím proto, jak byl na Polsko a jeho výsledky hrdý, ale vím také, jak ho trápily naše porážky a slabiny," připomněl polský prezident.

Francouzský Prezident Jacques Chirac zdůraznil papežovu neotřesitelnou víru a příkladnou autoritu. Britský premiér Tony Blair připomněl, že byl uctíván lidmi napříč všemi vírami a v podobném duchu se vyjádřil i americký prezident George Bush.

"Papež Jan Pavel II. byl inspirací pro miliony Američanů a pro mnohem víc lidí po celém světě. Vždy si budeme pamatovat tohoto skromného a moudrého kněze. Stal se jedním z největších morálních vůdců v dějinách," prohlásil americký prezident.

Ruský prezident Vladimir Putin označil Jana Pavla II. za "mimořádnou osobnost současnosti, s níž je spjata celá jedna epocha". Německý kancléř Gerhard Schröder zdůraznil, že Jan Pavel II. během svého pontifikátu ovlivnil mnoha cestami mírovou integraci Evropy. Generální tajemník OSN Kofi Annan pak nazval papeže mužem míru, který podporoval Spojené národy.

Český prezident Václav Klaus prohlásil, že Jan Pavel II. "celý svůj život obětoval ideálům lásky k člověku, ideálům lidské dobroty, pokory a pomoci slabším, ideálům lidské svobody, důstojnosti a odpovědnosti". Připomněl, že i papež má zásluhu na tom, že díky pádu komunismu země za bývalou železnou oponou 15 let žijí svobodně.

Bývalý český prezident Václav Havel se k papežově úmrtí vyslovil ve Washingtonu, kde je nyní na studijní cestě. Nazval Jana Pavla II. skvělým člověkem s velkým charismatem, který zásadním způsobem ovlivnil politický řád dnešního světa. Havel se jako český prezident s papežem několikrát osobně setkal a sblížil se sním. Vedle mravních ideálů je spojoval také společný zápas proti komunistické diktatuře a naplňování humanistických hodnot ve světě.

Oficiální smutek za zesnulého papeže Jana Pavla II vyhlásila také komunistická Kuba. Vývoj jeho zdravotního stavu v posledních dnech kubánský tisk v podstatě ignoroval, zatímco rozhlas a televize se o něm zmiňovaly jen v krátkých zprávách. Jan Pavel II. navštívil Kubu v roce 1998 a jeho cesta do jisté míry uvolnila napětí mezi Vatikánem a kubánským komunistickým režimem.

Martin Dorazín, Jan Šmíd, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme