Projít se po Karlově mostě bude možné i v Číně. Repliku postaví v zábavném parku

Číňané plánují postavit repliku pražského Karlova mostu. Vyroste v zábavném parku v CChang-Čou. Tedy ve městě, ve kterém je na farmě česko-čínského přátelství i pavilon České republiky z šanghajského EXPA. Čínská verze Karlova mostu bude přemosťovat říčku Vltavu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most

Karlův most | Foto: Tomáš Adamec

Čínská kopie Karlova mostu je zmenšenina, namísto patnácti pilířů bude mít jen čtyři a nebude na něm 30 soch jako v Praze, ale jen osm.

Most má být postaven z kamene. Návrh zpracovávala česká firma, stavět ho budou Číňané sami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč je o české památky v Číně zájem, přiblížila zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

Karlův most nebude první kopií evropské architektury v Číně. Jeden už v Číně stojí a to v obytné čtvrti na okraji Šanghaje. Po letech se už ale rozpadá, stejně jako samo pseudobarokní sídliště.

Číňané kopírují ale i další evropské památky. Například ‘Eiffelovka‘ stojí v parku v Šen-čenu. Anebo v provincii Kuang-tung je celé rakouské městečko Hallstatt.

Loni tam při jeho slavnostním otevření natáčela zpravodajka ČRo rozhovor se starostou rakouského města, který měl na čínské kopírování zajímavý názor.

„Samozřejmě, že nám v počátku vadilo, že už jsou přípravy projektu tak daleko a my jsme nic nevěděli. Náš Hallstatt ale funguje přes tisíc let a nikdo nám ho nemůže vzít,“ řekl tehdy starosta.

Replika Karlova mostu na EXPO | Foto: Jaroslav Skalický

Číňané jsou kopiemi různých výrobků proslulí, je to teď tradice. Kopírovat nebylo nikdy v čínském umění nic nevhodného. Kopírováním se vlastně dílo posouvalo dál, zlepšovalo se. Tak dodnes na kopírování Číňané a nejen ti nahlíží.

Samozřejmě zákony chránící vlastnická práva se dnes už v Číně prosazují, v tak velké zemi to ale není jednoduché. Navíc při takové výrobě, množství lidí a jejich touze, co nejrychleji zbohatnout.

Podle advokáta Petra Pečeného, odborníka na autorské právo, čínský nápad postavit repliku pražského Karlova mostu v rozporu s autorským právem není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Není čínský nápad postavit repliku Karlova mostu v rozporu s autorským právem? Ptali jsme se advokáta Petra Pečeného, odborníka na autorské právo.

„Král Karel byl osvícenec, ale ochrana autorských práv platí 70 let po smrti autora,“ vysvětlil. V úvahu podle něj nepřipadá ani otázka nekalého soutěžního jednání.

Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme