Prokremelský ministr Alchanov se stal prezidentem Čečenska

V čečenských prezidentských volbách zvítězil podle předběžných výsledků kandidát podporovaný Moskvou a současný ministr vnitra Alu Alchanov. O jeho výhře předem nikdo nepochyboval. Ostatní kandidáti byli více méně do počtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alu Alchanov | Zdroj: ČTK

Údaje volební komise tvrdí, že hlasovat přišlo v Čečensku 80 procent lidí z 600 tisíc možných voličů. Pro platnost hlasování přitom stačila třicetiprocentní účast. Po sečtení 84,5 procenta hlasů, z nichž Alchanov získal téměř tři čtvrtiny, oznámil šéf komise Abdul-Kerim Arsachanov.

Ověřit čísla volební komise je ale nemožné. Podle zpravodaje Českého rozhlasu Čečna včera v den voleb připomínala zemi duchů. Ulice v centru Grozného i hlavní silnice se vylidnily, prázdno bylo také před volebními místnostmi.

Mezinárodní pozorovatelé z bezpečnostních důvodů do Čečny nepřijeli a stovku zahraničních novinářů pustily ruské úřady pouze tak, kam samy chtěly. Oficiální výsledky budou zveřejněny dopoledne.

Alchanovovo vítězství se očekávalo. Jeho soupeři získali ve srovnání s ním jen zanedbatelný počet hlasů. V osobě Alchanova našla Moskva oddaného spojence, který Čečensku slibuje nesplnitelné, tedy mír, bezpečnost a rozkvétající zem.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme