Korupce i vynášení informací. Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl ve své páteční závěrečné řeči. Obhajoba naopak zpochybnila svědky i postup policie a soudu v kauze. Verdikt v kauze soud první instance vynese v pondělí.

Pezinok (Slovensko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý speciální prokurátor Dušan Kováčik, když ho v říjnu 2020 zadržela Národní kriminální agentura | Zdroj: Profimedia

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců.

‚Úplatky jsem házel do ruksaku.‘ Investigativní novinářka vyzpovídala stíhaného šéfa finanční policie

Číst článek

Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Smer-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 000 eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

„Dokazováním bylo dostatečně prokázáno, že skutky se staly a že se jich dopustil Dušan Kováčik. Mám jednoznačně za to, že důvodnost podání obžaloby se potvrdila,“ řekl žalobce Michal Šúrek. Za zarážející přitom označil to, jaké skutky Kováčik spáchal z pozice šéfa zvláštní instituce, která byla zřízena i kvůli potírání korupce.

Prokurátor zrušil stíhání podnikatele Haščáka a dalších. Čelil obvinění v souvislosti s kauzou Gorila

Číst článek

Obhajoba tvrdí, že žalované skutky se nestaly. Kritizuje také postup policie a soudů, které podle ní nepřipustily všechny navrhované důkazy. „Nelze to nazvat jinak než jako devastaci trestního řízení a selhání justice,“ řekl Kováčikův advokát.

Dodal, že Kováčik nevydal žádný pokyn, aby prokuratura nepodala stížnost proti Kudličkovu propuštění z vazby. Odmítl také stíhání svého klienta kvůli podpoře zločinecké skupiny, protože její existenci soudy podle něj dosud nepotvrdily.

„Téměř 11 měsíců jsem ve vazbě bez možnosti se bránit vůči všem nesmyslům, které zazněly na mou adresu. Jsem nevinen,“ řekl devětapadesátiletý Kováčik ve své závěrečné řeči, která trvala přes dvě hodiny. V souvislosti se svou kauzou hovořil o aroganci moci a podjatosti soudkyně.

Zpochybnění svědků

V případě uznání viny ve všech bodech obžaloby Kováčikovi hrozí až 16 let vězení; při několika závažných skutcích se trestní sazba za nejpřísněji trestaný čin podle zákona zvyšuje.

Klíčový svědek u soudu řekl, že Kováčikovi odevzdal zmíněný úplatek. Další svědek zase hovořil o schůzkách s Kováčikem a s jedním podnikatelem, při kterých se domlouvali na propuštění Kudličky z vazby. Věrohodnost svědků obhajoba zpochybnila a uvedla, že jeden z nich je nyní stíhán.

Slovenská policie zadržela podle médií šéfa tajné služby SIS. Důvodem je podezření z korupce

Číst článek

Kromě korupce, zneužití pravomocí a podpory zločinecké skupiny čelí Kováčik obžalobě i z trestného činu ohrožení utajovaných skutečností.

Kováčik stál v čele úřadu speciální prokuratury od jeho vzniku v roce 2004, po zadržení a vazebním stíhání loni na podzim se funkce vzdal. Speciální prokuratura dohlíží na vyšetřování trestných činů, které pak projednává Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy.

Jde například o nejzávažnější kriminální kauzy, korupční případy či extremistické trestné činy. Právě Specializovaný trestní soud projednává také Kováčikův případ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme