Česko 1:0 Rakousko

Prokurátor žádá pro egyptského exprezidenta Mubaraka trest smrti

Egyptský státní zástupce podle očekávání požádal o trest smrti pověšením pro bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Spolu s dalšími představiteli dřívějšího egyptského režimu je obviněn ze spoluúčasti na zabití stovek demonstrantů při loňských protivládních protestech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak se účastní soudu vleže. | Zdroj: Reuters

Prokuratura žádá smrt nejen pro Mubaraka, ale i jeho dva syny a bývalého ministra vnitra.

Podle žalobce Mustafy Sulajmána se exprezident a jeho okolí podíleli na úmyslných vraždách civilních účastníků masových protivládních protestů v loňském roce. Při demonstracích proti Mubarakovu režimu loni během 18 dnů zemřelo přes 800 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl arabista Štěpán Macháček, spolupracovník ČRo v Káhiře.

Jak v Ozvěnách dne připomněl káhirský spolupracovník ČRo, arabista Štěpán Macháček, podle egyptských zákonů je za úkladnou nebo plánovanou vraždu či zabití trest smrti.

„A prokuratura tvrdí, že 800 demonstrantů bylo zabito právě na základě rozkazu. Čili plánovaně. Žalobce tvrdí, že policisté nemohli střílet do demonstrantů, aniž by dostali rozkaz od ministra vnitra a ten zase nemohl vydat rozkaz ke střelbě, aniž by dostal příkaz od Mubaraka,“ uvedl.

Mubárak tato obvinění odmítá. Rezignace na nejvyšší úřad byla podle něj součástí politické dohody o klidném předání moci výměnou za to, že mu a jeho rodině nové vedení země ponechá život. Soudní proces s Mubárakem bude pokračovat 9. ledna.

Soud spíše naslouchá argumentům obhajoby, říká arabista

Komentátoři přitom upozorňují, že vůbec nebude snadné dokázat Mubarakovi skutečnou vinu. To potvrdil i Macháček. „ Teď záleží na soudu, zda se přikloní k argumentaci žalobců odpovědnosti jednotlivých státních funkcí, nebo zda bude vyžadovat důkazy o konkrétních příkazech, které proběhly mezi státními činiteli,“ uvedl.

Zatím se podle něj zdá, že soud není příliš nakloněn tomu, aby pomohl odsouzení Mubaraka, jeho dvou synů a bývalého ministra vnitra. „Soud spíše naslouchá argumentaci, že policisté dokonce jednali ve většině případů zabití demonstrantů v sebeobraně. Čili to jsou argumenty obhajoby Mubaraka,“ přiblížil.

Co se týče veřejného mínění, arabista upozornil, že Egypťany žádost prokuratury o trest smrti pro Mubaraka tak trochu překvapila.

„Ti lidé, kteří jsou nějakým způsobem spojeni s demonstracemi plus ti, kteří byli vězněni za Mubarakova režimu, by trest smrti uvítali. Mlčící většina Egypťanů by se spíše spokojila s trestem doživotí a s konfiskací majetku Muabaraka. Nicméně ani oni ale nebudou proti případnému trestu smrti protestovat,“ uvedl.

'Trest smrti nakonec asi nebude vykonán'

Macháček se však nedomnívá, že by Husní Mubarak mohl být nakonec skutečně popraven. Podle něj je vidět, že vojáci, kteří dnes Egyptu vládnou, nejsou příliš nakloněni tomu, aby se soudy s bývalými státními představiteli pohnuly příliš kupředu.

„I kdyby k vynesení rozsudku došlo, myslím, že trest nakonec nebude vykonán. Soud nebo rozsudek bude odkládán tak, aby Mubarak spíše dříve zemřel, než aby byl popraven,“ odhaduje arabista a káhirský spolupracovník ČRo Štěpán Macháček.

Mubarak byl prezidentem v letech 1981–2011. Loni v únoru po vlně občanských nepokojů rezignoval a předal vedení země Nejvyšší vojenské radě.

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, bre, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme