Prokurátor žádá pro Saddáma a dva spolupracovníky smrt za Dudžail

Trest smrti pro Saddáma Husajna a pro další dvě z osmi obžalovaných osob dnes navrhl státní prokurátor v procesu s bývalým iráckým prezidentem. Všichni jsou obžalováni ze zločinů proti lidskosti. Prokuratura shrnula své argumenty v procesu, v kterém se jedná o postup bývalé irácké vlády vůči městu Dudžail.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn u soudu | Zdroj: ČTK

Trest smrti obžaloba žádá podle agentur AP a AFP pro Saddáma, jeho nevlastního bratra Barzána Ibráhíma Tikrítího a někdejšího viceprezidenta Táhá Jasína Ramadána.

Prokurátor Džaafar Musáví oznámil, že právě tito tři z obžalovaných mají na svědomí 148 šíitů, kteří byli kvůli událostem v Dudžailu odsouzeni k trestu smrti. Rozsudky byly podle něj odvetným útokem na šíitskou komunitu. "Šířili po zemi zkázu. Proti jejich útlaku nebyli v bezpečí ani stromy," řekl Musáví o obžalovaných.

Saddám Husajn, který si dělal při prokurátorově řeči poznámky, k tomu poznamenal: "Dobrá práce." Stejně jako ostatní obžalovaní se necítí vinnen. V předešlých stáních Husajn žádal, aby byl za Dudžail souzen sám. Přiznal, že podepsal rozsudky smrti, avšak trval na tom, že měl právo trestat, protože byl jako hlava státu napaden.

Proces trvá od loňského října. Jde v něm o neúspěšný atentát na Saddáma, o nějž se v roce 1982 u Dudžailu údajně pokusili šíité. Vláda pak zakročila proti celému městu. Byly pozatýkány celé rodiny, několik lidí zemřelo při mučení, 148 bylo odsouzeno k trestu smrti. Úřady lidem zabavily majetky a byla zničena pole i sady, tedy hlavní obživa tamních zemědělců.

Proces byl dnes odročen na 10. července, kdy má své argumenty shrnout obhajoba. Podle iráckého zákoníku mohou být za zločiny proti lidskosti vyměřeny tresty smrti. V případě, že odvolací soud trest potvrdí, musejí být rozsudky vykonány do 30 dní - v případě trestu smrti oběšením.

Martin Hromádka, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme