Česko 1:1 Rakousko

Prokurátor žádá trest smrti pro běloruské atentátníky z metra

Běloruský soud uznal vinným muže, který provedl bombový útok v minském metru. Prokurátor pro něj i jeho údajného komplice žádá mimořádný trest - smrt. Při výbuchu ve stanici Oktjabrskaja zahynulo letos v dubnu 15 lidí a více než 200 bylo zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Konovalov (vlevo) a Vladislav Kovaljov u soudu | Zdroj: Reuters

Výši trestu zatím soudce nestanovil - pokračuje v několikahodinovém čtení rozsudku a jeho zdůvodnění. Dmitrij Konovalov, který se k útoku v metru přiznal, má podle žalobce na svědomí více než 30 různě těžkých trestných činů - od výtržnictví až po dva teroristické útoky ve Vitebsku v roce 2005 a letos v Minsku.

Druhý muž - Vladislav Kovaljov - měl pomáhat s přípravou výbušnin. Ten se ale nepřiznal. Proces pozorně sledují odpůrci trestu smrti i běloruská opozice - vyšetřovatelé se totiž zabývali také spojením mezi údajnými pachateli a opozičními politiky. Expertizy přitom poukázaly na řadu nesrovnalostí, které vinu obou mladíků zpochybňují.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme