Prokurátoři v USA nebudou moct přimět novináře k vyzrazení zdrojů

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland v pondělí zakázal prokurátorům možnost vyžádat si právní cestou záznamy telefonní a e-mailové komunikace novinářů ve snaze dopátrat se zdrojů některých jejich informací, informovala americká média.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland | Zdroj: Reuters

Garland ke kroku přistoupil po vlně nevole, kterou způsobila odhalení, že bývalá administrativa prezident Donalda Trumpa si vyžádala záznamy novinářů pracujících pro listy The Washington Post, The New York Times či televizi CNN. Chtěla totiž zjistit identitu některých jejich nejmenovaných zdrojů, jež jim poskytly vládní tajemství v několika ostře sledovaných kauzách, například té kolem vměšování Ruska do amerických voleb. Trump přitom na tato média dlouhodobě útočí a nazývá je „nepřáteli lidu“.

‚Útok na něj je útokem na nezávislou žurnalistiku.‘ Postřelený nizozemský novinář stále bojuje o život

Číst článek

Garland s novým opatřením přišel krátce poté, co Biden označil postup Trumpovy vlády za špatný a řekl, že jeho administrativa k podobným krokům nepřistoupí. Ministr spravedlnosti oznámil, že podpoří také případné návrhy, které by jeho nařízení trvale ukotvily ve federálních zákonech.

Nové opatření ministerstva spravedlnosti má několik výjimek. Jsou jimi případy, kdy je novinář podezřelý z páchání zločinů, nebo z toho, že svoje informace získal nelegálním způsobem. Úřady mohou rovněž novinářovy záznamy vyžádat, pokud se domnívají, že tím předejdou vážnému zločinu, například atentátu či únosu.

Vyzrazení utajovaných informací je v USA trestné a federální prokurátoři tak dosud využívali soudních povolení k tomu, aby se jim podařilo vypátrat zdroje úniků. Podobným způsobem přitom úřady postupovaly za minulých republikánských i demokratických vlád. Demokrat Barack Obama po mediálním skandálu v roce 2013 zavedl pravidlo, že k podobnému postupu vůči novinářům musí dát povolení nejvyšší činitelé ministerstva spravedlnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme