Bývalá šéfka katalánského parlamentu jde do vazby s možností kauce. Před soudem v Madridu se protestovalo

Soudce španělského nejvyššího soudu ve čtvrtek poslal bývalou předsedkyni katalánského parlamentu Carme Forcadellovou do vazby, ze které se dostane, když zaplatí kauci 150 tisíc eur (3,8 milionu korun). Do vazby, jejíž uvalení požadovala španělská prokuratura, naopak nemusí další členové sesazeného parlamentního vedení, informoval list La Vanguardia. Politici jsou obviněni ze vzpoury a hrozí jim až 25 let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Barcelona (Aktualizováno: 23:54 9. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá šéfka parlamentu Katalánska Carme Forcadellová

Bývalá šéfka parlamentu Katalánska Carme Forcadellová | Zdroj: Reuters

Šestice politiků se podle prokuratury trestného činu dopustila mimo jiné tím, že přijala k projednávání v katalánském parlamentu několik dokumentů, které odporují španělské ústavě.

Další čtyři členové parlamentního vedení Lluís María Corominas, Lluís Guinó, Anna Simóvá a Ramona Barrufetová dostali možnost složit kauci 25 tisíc eur na osobu. Stejně jako Forcadellová mají sedm dní na to, aby peníze dali do soudní zástavy, v opačném případě budou muset nastoupit do vazební věznice.

Bouřlivý katalánský podzim. Od snu o nezávislosti k vystřízlivění v belgickém exilu

Číst článek

Poslední člen sesazeného vedení Joan Josep Nuet, který v parlamentu hlasoval proti vyhlášení nezávislosti, byl ponechán na svobodě bez kauce.

O verdiktu nad Forcadellovou zprvu přinášela média protichůdné informace a nebylo jasné, zda bude moci zůstat do složení kauce na svobodě. La Vanguardia však později napsala, že političku policejní eskorta již převáží do vazební věznice Alcalá Meco, kde již jsou dvě bývalé katalánské ministryně.

Před soudem postupně vystoupilo pět obviněných členů parlamentního vedení, Lluís María Corominas, Lluís Guinó, Anna Simóvá (na obrázku), Ramona Barrufetová a Joan Josep Nuet. | Zdroj: AP/ČTK

Forcadellová stejně jako další členové sesazeného vedení během soudního výslechu odpovídali i na dotazy prokuratury. Nevyužili tak svého práva nevypovídat, na rozdíl od osmi bývalých ministrů katalánské vlády, kteří před týdnem před jiným soudem mlčeli. Mimo jiné proto je tehdy soudkyně poslala do vazby.

Podle zdrojů listu El País tvrdili Forcadellová i ostatní, že nezávislost schválená parlamentem 27. října má pouze symbolický charakter a žádnou právní platnost. Rovněž další část jejich výpovědí se nesla ve smířlivém tónu, když například vyjádřili plný respekt k rozhodnutí Madridu aktivovat ústavní článek 155 a převzít kontrolu nad Katalánskem.

Demonstrace před soudem

Podle listu La Vanguardia mohlo politikům u soudu pomoci i to, že se ve výpovědích distancovali od pokračování snahy o vyhlášení nezávislého Katalánska. Před budovou soudu v Madridu se dnes shromáždily skupinky demonstrantů, kteří mimo jiné vykřikovali hesla "Madrid je s katalánským lidem" nebo "Španělsko zítra bude republikou". Přišli i kritici separatistů, kteří se španělskými vlajkami volali po jednotě Španělska.

Protestující s nápisy 'Ať žije sjednocené Španělsko' | Foto: Francisco Seco | Zdroj: AP

Obviněné přišlo podpořit i několik katalánských politiků, například bývalý šéf katalánské odnože strany Podemos Albano Dante Fachin či bývalá poslankyně katalánského parlamentu Mireia Boyaová. Podle ní jsou tito politici souzeni za to, že "umožnili debatu v parlamentu".

Podporu obviněným vyjádřil z Bruselu i katalánský expremiér Carles Puigdemont, který v dopise, zveřejněném v médiích, vyzval i ke "stotisícové účasti" na sobotní demonstraci v Barceloně. Puigdemont v dopise oznámil, že vytvořil "stabilní strukturu", která má podle něj koordinovat akce exilové vlády. Jejich cílem je vítězství separatistů v prosincových volbách a osvobození "politických vězňů".

Bruselský soud projedná vydání Puigdemonta 17. listopadu.Sesazený katalánský premiér zůstává v Belgii

Číst článek

Soudce madridského nejvyššího soudu Pablo Llarena, před nímž katalánští politici vypovídali, už také požádal o přidělení kauzy bývalého vedení katalánského parlamentu, jíž se od loňska zabývá katalánský nejvyšší soud. I ten se zabývá jejich obviněním kvůli podpoře separatismu.

Jde o první krok v případném sloučení všech podobných kauz katalánských politiků. Španělská média spekulují, že později Llarena požádá také o přidělení případu katalánských exministrů, nejprve od nejvyššího soudu Katalánska a poté i o tu, jíž se od minulého týdne zabývá soud v Madridu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme