Prokuratura prohledala kancelář europoslance za AfD. Jeho asistent měl spolupracovat s Čínou

Německé Spolkové státní zastupitelství nechalo prohledat bruselské kanceláře německého europoslance za Alternativu pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha. Zastupitelství v prohlášení uvedlo, že Evropský parlament s akcí souhlasil a že tento krok souvisí s podezřením dlouholetého Krahova spolupracovníka ze špionáže pro Čínu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maximilian Krah (AfD)

Maximilian Krah (AfD) | Foto: Matthias Rietschel | Zdroj: Reuters

Krah, který vede stranickou kandidátku AfD pro červnové eurovolby, na síti X uvedl, že prohledání kanceláří se dalo očekávat a že jeho se prohlídka netýkala.

‚Součást kampaně falešného zpravodajství.‘ Bystroň z německé AfD se ohradil proti článku o ‚balíčcích‘

Číst článek

„Evropský parlament se vstupem do těchto prostor souhlasil. Byt Jiana G. v Bruselu byl prohledán již 24. dubna 2024,“ oznámilo zastupitelství.

Případ se týká německého občana Jiana Guoa, který je čínského původu a který je na webu Evropského parlamentu stále veden jako akreditovaný asistent. Podle Spolkového státního zastupitelství je Guo podezřelý, že jako spolupracovník čínské tajné služby předával Pekingu informace o chodu europarlamentu a o činnosti čínské opozice.

Krah se od svého asistenta distancoval a před dvěma týdny oznámil, že ho ze svých služeb okamžitě propouští. Sám Krah tvrdí, že o jednání asistenta nevěděl. Vedení AfD Kraha podpořilo, europoslanec tak nadále vede kandidátku.

„Dnes byla v Bruselu prohledána kancelář mého bývalého spolupracovníka. To se po jeho zadržení dalo očekávat, a proto to není rozhodně překvapující. Pozoruhodné je ale to, že se na to čekalo tak dlouho,“ uvedl Krah na síti X. Poznamenal, že jeho a ani dalších spolupracovníků se prohlídka netýkala.

Kauzy AfD její voliči vnímají. Mají ale zakořeněnou nedůvěru vůči tradičním médiím, říká germanistka

Číst článek

Minulý týden v pátek Krah na síti X napsal, že dotazem na Spolkovém státní zastupitelství si jeho právní zástupce ověřil, že v této kauze proti Krahovi není vedeno vyšetřování.

Vrchní státní zastupitelství v Drážďanech podle deníku Die Welt zahájilo v souvislosti s Krahem dvě takzvaná předběžná vyšetřovací řízení, která se týkají možných plateb z Ruska a Číny. Předběžné vyšetřovací řízení neznamená, že by Krah byl podezřelý a že by byl vyšetřován, ale slouží k prověření toho, zda nějaké důvodné podezření vůbec může existovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme