Ukrajina prolomila ‚nejlépe připravená opevnění‘. Není to poslední linie ruské obrany, varují experti

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Uvedl to americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ukrajinský voják zničený ukrajinský tank robotyne

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ve čtvrtek institut napsal, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Ukrajinské ozbrojené síly podle něj v té době pronikaly touto obrannou linií, byť analytici institutu nebyli schopni posoudit, zda tuto ruskou obranu už zcela prolomili. 

K podobnému závěru tehdy došel deník The Wall Street Journal (WSJ), který napsal, že Ukrajinci prolomili s obrněnými vozidly hlavní ruskou obrannou linii u Verbove, což označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části.

Do Istanbulu doplula druhá loď s obilím z Ukrajiny. Ruské hrozby o napadení se nenaplnily

Číst článek

Nyní ISW píše, že záběry zveřejněné v pátek ukazují zničené obrněné vozidlo MRAP a BMP operující mírně za linií zákopů ruských bojových pozic u Verbove, což podle něj naznačuje, že pokračuje ukrajinský pokrok v nasazování další těžké techniky za trojitým pásem ruské obrany v podobě protitankového příkopu, dračích zubů (betonových jehlanů) a bojových pozic.

Velitel uskupení Tavrija generál Oleksandr Tarnavskyj, který má na starosti ukrajinskou protiofenzívu na jihu země, mezitím stanici CNN řekl, že ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii na levém křídle u vsi Verbove a postupují, a zároveň předpověděl větší průlom v budoucnu.

Komerčně dostupné satelitní snímky ukazují, že ukrajinské síly během posledních 96 hodin přiblížily těžkou techniku ke vsi Verbove způsobem, který je v souladu s Tarnavského prohlášením, konstatuje ISW.

Ukrajinci prolomili první ruskou obrannou linii. Druhá a třetí jsou výrazně slabší, tvrdí generál

Číst článek

Ukrajinští vojáci ale podle institutu nepřekonali všechny připravené ruské obranné pozice u vesnice Verbove a rychlost jejich postupu v blízkosti průlomu zůstává nejasná. Rusové přitom pravděpodobně stále kontrolují určité úseky dlouhé zákopové linie mezi obcemi Robotyne a Verbove.

Ruská armáda také údajně zřídila bojové pozice téměř ve všech lesních pásech, kterými se ukrajinská pěchota pomalu, ale vytrvale prodírá. Další opevnění a bojové pozice prý mají ruské síly za vesnicí Verbove, není však jasné, do jaké míry jsou obsazené vojáky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme