Prominentní americký novinář se přiznal, že je nelegální imigrant

José Antonio Vargas patří k americké novinářské smetánce. Byl členem novinářského týmu, který dostal v roce 2007 Pulitzerovu cenu za zpravodajství o řádění šíleného střelce na Virginské technické univerzitě. Teď oznámil, že je v USA nelegálně. Jeho případ rozpoutal debatu o americké imigrační politice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Time Square v New Yorku

Time Square v New Yorku | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Monobi

José Antonio Vargas se narodil na Filipínách, kde žil v dětství s maminkou, která ho ve 12 letech doslova posadila do letadla a poslala ho za babičkou a dědečkem, kteří žili v Kalifornii – také nelegálně.

Podle původního plánu za ním měla maminka přiletět, ale nakonec z toho sešlo z rodinných a finančních důvodů. Prarodiče Josému zajistili falešné dokumenty. On nejdřív nevěděl, že jsou falešné. Zjistil to až v 16 letech, když si chtěl vyřídit řidičský průkaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka mluví o problému neelgálních imigrantů v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Josému se pak podařilo s jinými falešnými doklady dostat kartu sociálního zabezpečení, což nezaklad. Později získal i řidičák, záměrně ve státě Kreton, kde nejsou tak nároční na ověřování předložených dokumentů jako v Kalifornii, kde do té doby trávil většinu času.

Jinak platil daně jak se patří. I když byl velmi úspěšný v novinářské práci, nikdo se příliš nezajímal o to, jak je to s legálností jeho pobytu v Americe. Pravdu on sám zveřejnil teprve včera v článku pro magazín listu New York Times.

Pokud budou úřady nyní postupovat jako v případě jakéhokoliv jiného imigranta, čeká José Antonia Virgase odchod ze Spojených států. Může ovšem dostat i výjimku.

Jeho případ poukazuje na skutečnost, kterou si většina Američanů neuvědomuje. Nelegální imigranti v USA nejsou jenom lidé, kteří třeba uklízejí pokoje v hotelích nebo zabíjejí kuřata někde na odlehlé farmě, ale mohou to být i lidé, kteří jsou pro společnost velmi užiteční a prospěšní.

Vít Pohanka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme